הבלוג של אלנה ברנדשטין

אלנה ברנדשטין

על אלנה ברנדשטין

בעקבות רילוקיישן של מהנדס הבית, עברנו באוגוסט 2013 מהר הכרמל בחיפה ל- carmel mountain בסן דייגו. אני עורכת דין במקצועי, כרגע אמא במשרה מלאה לשני דרדסים שמחפשת את דרכה ונהנית מהמסע.

גני ילדים בסן דייגו: איך זה עובד?

ההחלטה על המוסד החינוכי בו יבלה ילדכם האהוב את רוב שעות היום, אף פעם אינה קלה. איך עושים את זה במקום זר ובשפה זרה? פוסט אורח של אלנה ברנדשטין, אמא לשניים שמתגוררת בחודשים האחרונים בסן דייגו ומסבירה איך בוחרים גן, למה צריך לשים לב, מה חשוב להכין לפני, מה כדאי לדעת ועד כמה השבועות הראשונים מורכבים? 

ההחלטה וההרשמה:

לאחר  התלבטויות לא פשוטות שמצריכות פוסט נפרד, החלטנו שבתנו הגדולה תזכה לחינוך ציבורי אמריקאי למהדרין ותשתלב בגן חובה: kindergarten (ובקיצור ולהלן k), שכאן הוא חלק מבית הספר יסודי. מאחר והרישום לבית הספר נקבע לפי מקום מגורים, פנינו למשימת חיפוש בית ספר  תוך התבוננות במפת איזורי הרישום וה-score  של בתי הספר  ותודה לאתר האינטרנט greatschools  שהביאנו עד הלום. אגב, בניגוד לפוליטקלי קורקט האמריקאי,  דווקא הסטטיסטיקות באתר מפולחות למדי, לרבות הרכב גזעי, כמות ילדים לא דוברי אנגלית כשפת אם, ועוד כהנה וכהנה.

מהנסיון הקצר שלנו התרשמנו שהדבר שהכי מאפיין את מערכת החינוך האמריקאית הוא סדר וארגון וזה מתחיל ברישום; מקבלים ערכה עם מסמכים שצריך למלא ובמסגרתה, צריך להוכיח מקום מגורים עם שני סוגי מסמכים שונים. בערכה תמצאו גם התחייבות של ההורה להקריא לילד על מה הוא (הילד) מתחייב. בתור הורה, אתה מתחייב לתרום למצויינות האקדמית של הילד, לרבות הקראה של 20 דקות כל יום. כל ילד שניכנס למערכת חייב לעבור את כל החיסונים תוך 30 יום מרגע הרישום ולא יעזרו התירוצים של "אכלו לי שתו לי" כי עם כל ההבנה האמריקאית, שכוללת הרבה חיוכים ומבטים אוהדים, הילד לא יכנס לכיתה.

ימים ראשונים:

במהלך החודש הראשון ללימודים, ימי הלימודים בכיתת k  נמשכו עד השעה 12 בלבד, על מנת שהילדים יוכלו להתרגל למסגרת החדשה של בית הספר. באותם ימים, הילדים עברו כמה וכמה תרגילי חירום כולל פינוי באמצעות אוטובוסים צהובים (שוס גדול) ותרגולת  גשם שמיועדת לארבעת  הימים הגשומים שיש פה בשנה. בנוסף, השבוע הראשון כולו הוקדש  ל-תחזיקו חזק- rules and regulations. המורה הגאה בישרה לנו באסיפת הורים שהתקיימה כבר בחודש הראשון, כי הילדים עברו בהצלחה על כל החוקים והם מנורמלים. אפשר לציין שגם אסיפת ההורים התקיימה בסדר מופתי, כולל מצגת פאורפוינט מצד המורה המסבירה על השיטות האקדמאיות והפסיכולוגיות בהן היא נוקטת כדי למקסם את חווית הלמידה, תוך שמירה על יחס אישי, כמובן. להזכירכם גן חובה, כן?!  ובמידה ומישהו שכח, אז השבוע הוא Red Ribbon Week במהלכו יועבר חיזוק נוסף.

Ty Hatchגם  מהלך היום מאורגן להפליא: בבוקר, משחקים בחצר הענקית של בית הספר ששייכת רק לכיתות הנמוכות (לגדולים יש חצר משלהם). מיד עם השמע הצלצול הילדים נעמדים בשקט בטורים וכך נכנסים לכיתה. עם הכניסה לכיתה שמים את תיק האוכל בתיבה אחת, את קלסר שיעורי בית בתיבה אחרת, את ספר הספרייה בתיבה השלישית ואת הספר שמקבלים הביתה כל לילה (כן, אלו הדרישות של גן חובה פה) בתיבה הרביעית והכל בשקט וברוגע. אם הגעת אחרי הצלצול, יש לגשת ולקחת פתק מהמזכירות. צברת יותר מדי פתקים? צפה למכתב מהמורה או המנהלת, או שתיהן. בערך חמש דקות אחרי שהילדים בכיתה המנהלת מברכת את כל ילדי בית ספר במערכת הכריזה המרכזית ומודיעה הודעות נוספות, פעם בשבועיים מקבלים הודעה מוקלטת מהמנהלת עם הוראות והערות.

פיזור הילדים בגן (המעולה) בישראל היה דומה למרוץ של חיות פראיות (ולא רק של הילדים). לעומת זאת,  פה הילדים יושבים בטור אחרי המורה, ההורים  מסתדרים בתור ואף ילד לא קם לפני שהמורה משחררת אותו.

לא רק כיף:

מבחינה אקדמית גן חובה פה הוא כמו כיתה א' – אין פינת בובות ואין זמן משחק חופשי.  יש סדר יום הכולל שילוב של לימודים כמו כישורי שפה, יצירה, חשבון, ספורט, מחשבים (הילדים צריכים להיות מסוגלים להציג מצגת פאורפוינט כבר בכיתה ג')  וכן הפסקות אוכל שמביאים מהבית או קונים מהקפיטריה (בכל בוקר המורה מכריזה על התפריט שכולל, בין יתר אבות המזון,  איך לא – בוריטו; בכל זאת דרום קליפורניה).

העשייה בכיתה היא חוייתית, אך מוקדשת כל כולה ללמידה. למשל, בחודש הראשון הילדים למדו על תפוחים ואנחנו קיבלנו מייל נרגש מהמורה המתאר את משימות השבוע – הילדים הסתכלו על התפוחים, ציירו תפוחים, שקלו תפוחים, טעמו תפוחים ובסוף…הכינו גרף על תפוחים! (סימן הקריאה במקור).

בכל בית ספר יש מורה מיוחד ללימוד אנגלית לתלמידים שאינם דוברי אנגלית. כל הלא-דוברים עוברים בחינה ולפי תוצאותיה מותאמת להם תוכנית לימוד. את המבחן יש לעבור כל שנה עד שמגיעים לרמה תקנית. בהמשך, הלא-דוברים יעברו מבחן בשפת האם רק כדי לוודא שהקושי נובע מחוסר ידיעת השפה ולא מבעיה אחרת. רק לשם הדוגמא, בבית הספר שלנו מדובר על כ- 20 שפות שונות!

tienvijftienלמרות החששות המובנים של להכניס ילדה דוברת עברית בלבד, עם טמפרמנט ודעתנות ישראלית טיפוסית לגן אמריקאי, הרי אחרי תקופת הסתגלות (שהיתה מלווה בבכי, התקפי זעם והחזקת יד מאסיבית) מדובר בחוויה חיובית.  הילדה נכנסת בשמחה לגן ויוצרת קשרים חדשים, יש בהחלט התקדמות בחזית השפה ומשפטי הקאלט דוגמת omg וגם it's Awesome במבטא אמריקאי מושלם התחילו לככב בין כותלי הבית.  הילדונת  אפילו מצליחה להעביר קצת חום ישראלי לכיתה וכל בוקר מחבקת את המורה לשלום, מה שבהתחלה גרם למורה לשוק קל, אבל עכשיו כבר מקובל גם בקרב שאר הבנות בכיתה.


תגיות:, , , , , , , , ,2 תגובות ל - “גני ילדים בסן דייגו: איך זה עובד?”

 1. a #

  קינדרגרטן זה לא גן. זאת כיתה א'.
  הורים מקומיים מבלים שעות בלנסות להחליט אם הילד מוכן או לא מוכן להכנס לקינדרגרטן בשנה הבאה או להשאר בפריסקול – (פריסקול = גן). נראה לי שיש בעיה לישראלים שמגיעים לחיות בחו"ל, שהם לא מבינים זאת. עדיף ומומלץ ביותר להתחיל בפריסקול ולא בקינדרגרטן (אם מתאפשר בהתאם לגיל).
  חוויות של ילד לא דובר אנגלית בפריסקול כוללות בהחלט חיבוקים וישיבה על ברכי גננות כולל גרסה אנגלית ל"רוץ בן סוסי" :-)…
  מנסיון!
  שיהיה בהצלחה.

  22 באוקטובר 2013 ב - 22:49 הגב
 2. יוסי רגב #

  הי , מגיע עם חבורת תלמידים נגנים מתלמה ילין לאירוע בינלאומי בסן דיאגו ,ינואר 2015 ומעוניין להופיע גם לנוער בסן דיאגו. אשמח לקשר, תודה יוסי רגב [email protected]

  29 בספטמבר 2014 ב - 22:59 הגב

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!