המגדלור ואני

יהונתן קאהן

על יהונתן קאהן

יהונתן, בוגר תואר בחשבונאות ושלוש וחצי שנים במשרד ביג פור בארץ, עבר באוגוסט 2013 עם אשתו ושני חתולים לסוונזי. איפה זה סוונזי? בדרום וויילס. איפה זה וויילס? איפהשהו בבריטניה, נקרא לזה "לא לונדון". מאי-שם בקצה הכביש המהיר M4, כשלוש שעות ברכב מהית'רו, החיים נראים שקטים, רגועים וירוקים יותר. החוויה של מגורים בעיר ספר בבריטניה היא מיוחדת, והחוויה של התמחות בראיית חשבון בבריטניה גם היא מיוחדת, ועל כל הדברים המיוחדים בחיים שלנו אני אנסה לכתוב כאן, מוזמנים להצטרף אליי.

היום בו הדרקון שאג

בחודשים לפני שעברנו לכאן, הבנתי עד כמה ישראלים לא יודעים אפילו שקיים מקום כזה וויילס, שלא לדבר על לדעת איפה זה. לכן לא מפתיע אותי שרעידת האדמה האדירה שמתחוללת כאן מאז יום שבת האחרון לא ממש מורגשת בארץ – אבל בשביל זה אני פה, לא?

אז הסיפור שלנו מתחיל ביולי 2009, אז נבחרה אנגליה כמארחת של גביע העולם ברגבי 2015. רגבי, למי שלא יודע, הוא דומה בקונספט לפוטבול אמריקאי (או יותר נכון לומר, פוטבול אמריקאי דומה בקונספט לרגבי), רק בלי עצירות כל שנייה וחצי ובלי החלפת קבוצות. אה כן, זה גם בלי קסדות וכל מיני אביזרים כאלה שרק ילדים ואמריקאים משתמשים בהם… והאמת שבוויילס גם ילדים משחקים רגבי בלי מיגונים.

בכל אופן, אז ב-2009 אנגליה זכתה באירוח גביע העולם, ולאחר שממשלת וויילס השתתפה במימון התחרות, נבחר איצטדיון המילניום בקרדיף (איצטדיון ענק עם 74,000 מקומות) כאחד האיצטדיונים של הטורניר. לוויילס הובטח שכל משחקי הנבחרת הוולשית (שהיא אחת משש הנבחרות החזקות בעולם ברגבי כיום) ייערכו באיצטדיון המילניום.

גביע ווב אליס על רקע אצטדיון המילניום בקרדיף

גביע ווב אליס על רקע אצטדיון המילניום בקרדיף

אבל אז קרה הטוויסט. תקופה לא טובה של הנבחרת הוולשית הורידה אותה בדירוג העולמי לקראת הגרלת הבתים של גביע העולם ב-2012, והיא הוגרלה לאותו בית עם אוסטרליה (אחת משלוש הנבחרות החזקות בעולם) וחמור מכך, עם אנגליה. גם אנגליה נחשבת לנבחרת חזקה מאד, אבל המכה האמיתית עם ההגרלה לאותו בית של אנגליה הייתה שההבטחה שניתנה לוויילס תופר – שכן כל משחקי הנבחרת האנגלית בטורניר נערכים באיצטדיון טוויקנהאם בלונדון, האיצטדיון שנקרא "מפקדת הרגבי" ובו כ-81,500 מקומות.

וויילס ואנגליה הן בעלות היריבות העתיקה והעזה ביותר בעולם הרגבי, גם בימים הטובים יותר, אבל אי הצדק הנתפש הזה נתן עוד מימד של יריבות למשחק. הבית של וויילס, אנגליה ואוסטרליה (ואורוגוואי ופיג'י) קיבל את הכינוי "בית המוות", על אף שרוב הפרשנים (והאוהדים) הסכימו שאוסטרליה ואנגליה הן פייבוריטיות חזקות לעלות מהבית. בחזרה הגנרלית למשחק, בטורניר 6 האומות המסורתי שהתקיים בפברואר-מרץ האחרון, אנגליה חזרה מפיגור 10-0 במחצית בקרדיף לניצחון ענק על הוולשים 16-21.

לכל זה תצרפו שורה של פציעות לשחקני מפתח וולשים בשבועות והימים שהובילו לגביע העולם ואפילו לאחר המשחק הראשון נגד אורוגוואי, ותקבלו "אווירת מצור" בוויילס לקראת המשחק. במחזור הראשון של הבית אנגליה ניצחה את פיג'י 11-35 תוך שהיא כובשת 4 "טריי'ס" (המושג ברגבי שמקביל לטאצ'דאון), מה שנתן לה נקודת בונוס מעבר לארבע הנקודות הניתנות על ניצחון. וויילס התחילה את משחק הפתיחה שלה נגד אורוגוואי קצת לחוצה, אבל בסופו של דבר הגיעה למשחק וניצחה 9-54 וקיבלה נקודת בונוס גם היא. וכך, שתי הקבוצות היו עם 5 נקודות לקראת המפגש ביניהן בטוויקנהאם בשבת האחרונה.

בטוויסט אחרון של העלילה, התגלה בימים לקראת המשחק שחברת הרכבות "גרייט ווסטרן ריילוויי", שאחראית על רוב הקווים במערב אנגליה ועל הקו הראשי מלונדון לוויילס, לא תפעיל רכבות נוספות מעבר לרכבת האחרונה שיוצאת מפדינגטון לקרדיף בשעה 22:00 ביום שבת. הסיבה שזה היה משמעותי היא שהמשחק היה צפוי להסתיים סביב השעה הזו, כך שלמעשה נכפה על 25 אלף האוהדים הוולשים לבלות לילה בלונדון לאחר המשחק.

בשישי במשרד, כולם – וולשים ואנגלים כאחד – דיברו על המשחק, עם באנטר, ניתוחים וחיזויים, כשעמוק בפנים כולם יודעים שבין הפציעות לעובדה שאנגליה מארחת, הסיכויים של וויילס די קלושים. הייתה תחושה באוויר של משחק גדול, אפי שהולך ומתקרב. כולם ידעו שזה עומד להיות אחד המשחקים החשובים בהיסטוריה בין וויילס ואנגליה, אם לא החשוב ביותר. כל-כך הרבה עמד על הכף. ואז, הגיע המשחק.

אל תתעסקו עם הדרקון הזה

אל תתעסקו עם הדרקון הזה

וויילס פתחה טוב ועלתה ליתרון פעמיים משני פנדלים (כל פנדל מעניק 3 נקודות), אבל אז אנגליה התעוררה, ובתוך 10 דקות כבשה פנדל, שער "דרופ" (בעיטה מרחוק בזמן המשחק שעוברת בין שני עמודי השער ומעניקה 3 נקודות) ו"טריי" (הטריי עצמו שווה 5 נקודות ולאחריו נבעט פנדל שאם נכבש מעניק 2 נקודות נוספות ונקרא "המרה") ועלתה ליתרון 6-16. לפני המחצית וויילס כבשה פנדל נוסף וצימקה ל9-16. בתחילת המחצית השנייה שתי הקבוצות כבשו 2 פנדלים כל אחת והתוצאה התייצבה על 15-22 לאנגלים, לפני שפנדל נוסף של וויילס צמצם ל-18-22, כאשר נותרו עוד 21 דקות למשחק. עשר דקות חלפו ואנגליה כבשה פנדל נוסף ועלתה ל18-25, וכעת הייתה במרחק טריי והמרה מוויילס, במרחק נגיעה מניצחון.

ואז, קרה הלא ייאמן. בעוד נסיון התקפה נואש של הוולשים, לוייד וויליאמס, שרק נכנס כמחליף דקות ספורות קודם לכן, מסר את הכדור קדימה עם הרגל, גארת' דייויס השתלט והחליק כל הדרך מעבר לקו הטריי שם הניח את הכדור, ומשום מקום, כשהמצב כבר נראה היה נואש, וויילס השוויתה (לאחר המרה מוצלחת), 25-25, והכל היה מוכן לסיום מדהים. הסיום הזה הגיע כמעט מייד לאחר המרת הטריי, כשוויילס קיבלה פנדל שבוצע בצורה מושלמת (בפעם השביעית בערב) על ידי דן ביגאר, ובפעם הראשונה מאז הדקה ה-18 של המשחק, וויילס הייתה ביתרון. מאותו רגע, חמש דקות לסיום, הוולשים רק ניסו להחזיק בכדור ולהגן על השער. ברגבי אין תוספת זמן מוגדרת, המשחק פשוט ממשיך עד שהוא נעצר באופן טבעי. ולכן, ברגע שהשעון הראה 80, הוולשים העיפו את הכדור ליציעי טוויקנהאם ההמומים. התוצאה שאף אחד לא ציפה לה קרתה: וויילס ניצחה ועשתה זו בצורה הכי דרמטית.

דפי הפייסבוק של עיתוני וויילס יצאו בכותרות סנסציוניות. "היום המאושר בחיינו", "הרגע שננצור לעד", "הניצחון הגדול בהיסטוריה" הן רק חלק מהכותרות. ביום ראשון וויילס התעוררה לבוקר בהיר וחמים באופן מפתיע לסוף ספטמבר, אבל התחושה הייתה שגם גשם שוטף לא היה מטביע את מצב הרוח, ובכל מקום שהסתכלת ראית חולצות אדומות (צבע החולצה של נבחרת וויילס) וחיוכים. בטקס ה-BAFTA הוולשי (פרסי הבאפטה הם המקבילה הבריטית לאוסקר, ולוויילס יש טקס משלה, שהשנה נכח בו עבדכם הנאמן יחד עם אשתו אחרי שקיבל כרטיסים מהעבודה) שנערך בראשון בערב, חילק את אחד הפרסים אגדת רגבי וולשית, שהתנצל על קולו הצרוד מעט וציין ש"נראה לי שאתם יכולים להבין אותי", מה שגרר תשואות רמות מהקהל.

גם יומיים אחרי הניצחון, הוולשים לא נרגעים, אפילו לא קרוב. קשה לתאר עד כמה האומה הזו חשה תשוקה למשחק הזה, אבל אולי הדרך הכי טובה לתאר היא בהשוואה. הנבחרת הוולשית בקלות ממלאת את איצטדיון המילניום בקרדיף כמעט בכל משחק בינלאומי. נכון ל-2011, חיו בוויילס כ-3.1 מליון בני אדם. כדי להבין את הנתון הזה, דמיינו איצטדיון בישראל שיתמלא ב-199,000 צופים בכל משחק של הנבחרת. אלה הפרופורציות.


תגיות:, , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!