הריון ולידה בלועזית

 לעבור הריון ולידה בישראל זה הדבר הכי פשוט שיש: כולם יודעים מה צריך לעשות ומתי. כמעט כל הזמן את נבדקת, נמדדת, נשקלת, מוערכת והבטן שלך היא מוקד להערות, הצעות וליטופים. זה אולי מתיש, אבך  בסך הכל יש משהו מרגיע בזה שברור לך מה עושים, מה מבקשים ויש לך מאה המלצות לרופאים ממש-מעולים שעושים את הבדיקה ההיא ולרופאים מצויינים-לגמרי שעושים את הבדיקה הזו. גם אחרי הלידה בישראל,  הכל די ברור, יש אחיות טיפת חלב, יש פורומים ויש הורים נוספים שמדברים בשפה שלך. אז איך מתמודדים עם הריון, לידה והורות בחו"ל? כמו בכל מצב בחיים – ידע הוא כוח. הכנו כמה רשימות שיעזרו לך לצלוח את  ההריון, הלידה ושלבי ההורות המוקדמים.

טיפ ראשון לדרך: תמיד  מומלץ להסתובב בגנים ציבוריים, במשחקיות, בחוגים לתינוקות ולהכיר הורים מקומיים – כמו בכל מקום בעולם ההמלצות של הורים אחרים, הם מקור ידע עצום וחשוב.

הריון בחו"ל

לא בכל מדינה בעולם נוהגים לבצע את כל בדיקות ההריון המקובלות בארץ. כדאי לברר בפגישתכן הראשונה עם הגניקולוג או הגניקולוגית מהו סדר הבדיקות המקובל ואם אתן חשות שאתן מעוניינות בבדיקות נוספות לברר אם ניתן לבצע אותן במסגרת פרטית או לתאם הגעה לצורך בדיקות לישראל.

איך אומרים באנגלית? רשימת הבדיקות במהלך ההריון ושמותיהם באנגלית:
שקיפות ערפית : Nuchal translucency 12-13
סוכר: Sucrose tolerance test (OGTT) 25
מי שפיר: Amniocentesis 17
חלבון עוברי: Alpha Feto Protein  17-18  (16-20) Triple screen test
סקירת מערכות: Anatomy scan (early 15, late 22)

טיסות בהריון

לחברות תעופה שונות יש כללים שונים לגבי הטסת נשים בהריון. כדאי לבדוק עם סוכן הנסיעות או חברת התעופה האם נדרשים אישורים מיוחדים או האם יש מגבלות על טיסה לאחר שבוע מסויים. בנוסף, מומלץ לוודא עם חברת הביטוח שלכן, האם יש מגבלות ביטוח לאחר שבוע כלשהו.

IMG_0266

תמ"ל ופורמולה לתינוקות: בארץ ובחו"ל

אז יש לנו בשורה טובה ובשורה רעה. נתחיל עם הרעה: הורים  לתינוקות שהחלו להאכיל בתמ"ל בארץ ורוצים להמשיך להאכיל באותו תמ"ל בדיוק בחו"ל – זה פשוט לא יקרה. גם בארצות שבהן התמ"ל קיים ובאותו שם מסחרי בדיוק (כמו סימילאק, שקיים בלא מעט מדינות) מדובר בתמ"לים שונים בתרכובתם ובטעם שלהם.
מעבר לזה, בכל מקרה צפויה תקופת הסתגלות – טעם המים שונה בכל מדינה, ולכן גם אם תשלחו ליעד המגורים החדש שלכם מכולה שלמה מלאה בקופסאות תמ"ל ישראלי, הטעם של התמ"ל יהיה אחר ממה שהתינוק שלכם צרך עד המעבר.
הבשורה הטובה- כל התינוקות מסתגלים לטעמים החדשים, בדרך כלל זה קורה מאד מהר והתחליפים  במדינה אליה אתם עוברים הם בדרך כלל לא פחות טובים ולעיתים אף טובים יותר וכן שהמבחר גדול יותר. בקיצור, די מהר יתברר לכם שהשד הרבה פחות נורא ממה שחשבתם.

אז ככה:
מטרנה- פורומולה ישראלית, אינה נמכרת בחו"ל בכלל.
סימילאק- פורומולה שקיימת במדינות רבות בעולם (כדאי לזכור שגם אם השם זהה, המרכיבים לא בהכרח זהים), פחות נפוצה באירופה.
נוטרילון- של חברת נוטריציה העולמית, פורומולה דומה בתרכובתה נמכרת תחת השם אפטאמיל (Aptami) באירופה ובארה"ב.
מנסיונם של הורים שעברו לחו"ל ובאו לארץ לביקורים, כל המעברים בין התמ"לים הישראלים לאלו של חו"ל נעשו בקלות וללא כל קושי. שיהיה בתאבון!

חיסונים וויטמינים
אם תקופת המעבר הצפויה היא למעלה משנתיים, רוב רופאי הילדים במדינות המערביות ימליצו לכם להיצמד למדיניות החיסונים ומתן הויטמינים הנהוגים בארץ אליה עברתם.
במדינות רבות בעולם, תרכובות החיסונים  דומות לאלו של ישראל.  לעומת זאת, ההמלצות לגבי ויטמינים עשויות להיות שונות (למשל, בחלק מהמדינות, וויטמין D קיים במינונים שונים). לכן,  מומלץ  להיצמד להוראות הרופא המקומי ולשים לב להבדלי המינון אם הבאתם תוספים וויטמינים מהארץ  (כך, למשל, בארצות מערביות רבות התמ"לים עשירים בברזל באופן שאינו מחייב תוסף ברזל, בניגוד לישראל בה נהוג לתת ברזל לתינוקות החל מגיל ארבעה חודשים).

טבלאות חיסונים במדינות שונות בעולם:

טבלת חיסונים ומידע לגבי חיסונים באוסטרליה

טבלת חיסונים והשלכותיהם בארצות הברית

טבלת חיסונים ומידע על החיסונים בקנדה (שני קישורים שונים)

מידע ותיזמון של חיסונים באנגליה

טבלאות חיסונים של מדינות החברות באיחוד האירופאי (לחצו על שם המדינה כדי לעדכן את הטבלה)

טבלת חיסונים ומידע לגבי חיסונים הניתנים בטיפת חלב במדינת ישראל

בריאות בריאות בריאות!


תגיות:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,הפניות

  1. TO DO or not TO DO | תכף נשוב - 27 במאי 2013

    […] לידה/תעודות נישואין ולדאוג לחותמת אפוסטיל, אם צריך, פנקסי חיסונים, ביטול אינטרנט (תשתית וספק) וקביעת מועדים לאיסוף/החזרת […]

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!