ויזות סטודנט לארצות הברית – כל מה שרצית לדעת

הגשמת החלום האמריקאי, ביקור בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות והצלחה גדולה, לא פוסחים על הרעיון של לימודים בארצות הברית בה קיימות מספר אוניברסיטאות מהטובות והנחשבות ביותר בעולם. התהליך להוצאת ויזת סטודנט אמנם מורכב יותר מהוצאת ויזת תיירות-עסקים סטנדרטית, אך בהחלט אפשרי ובר השגה.

ישנם שלבים רבים החופפים בין הוצאת ויזת תייר להוצאת ויזת סטודנט, ועליהם נפרט בדיוק כאן. אז אם אתם מעוניינים להתחיל בתהליך או להבין קצת יותר על המשמעויות שלו, אתם במקום הנכון.

 אז איך בעצם עושים את זה?

בשונה ממה שנהוג לחשוב, ויזת סטודנט אינה ויזה "באויר", להיות בקשר עם מוסד לימודים גבוהים בארצות הברית זה לא מספיק ולמעשה עצם הגשת הבקשה לויזת סטודנט מותנית בכך שבקשתכם להתקבל ללימודים במוסד אקדמי ספציפי בארה"ב התקבלה ואושרה. כפועל יוצא מזה אם אתם רוצים רק לראות ולהתרשם ממוסד כזה או אחר עוד לפני שהתקבלתם אליו, עליכם להגיש בקשה לויזת תיירות רגילה על מנת להגיע ולבקר. רק לאחר שהחלטתם בדיוק איפה אתם רוצים ללמוד, הגשתם בקשה, נרשמתם ללימודים, בקשתכם להתקבל ללימודים אושרה וקיבלתם את המסמכים הרלוונטיים מהאוניברסיטה בארה"ב – רק אז תוכלו להגיש בקשה לויזת סטודנט.

לפני הכל, חשוב לציין כי קורסים שאינם אקדמאים, כגון: קורסים טכניים או קורסי העשרה הנמשכים תקופות קצרות אינם מצריכים הוצאת ויזת סטודנט. על מנת להשתתף באלו, יש להוציא ויזת תיירות סטנדרטית מסוג B1/B2  ולציין בטופס הבקשה, עליו נפרט בהמשך, את סיבת הנסיעה. כמו כן, להציג בעת הראיון את הקבלה עבור התשלום, רישום או הזמנה לאותו הקורס/סדנא.

יש לזכור שהליך המיון בכל מוסד אקדמאי בארצות הברית שונה ויש לפעול בהתאם להנחיות של אותו המוסד. מבחנים, רישום, תשלום וכדומה אלו שלבים שיהיו קודמים לתהליך הוצאת הויזה שלך.

סוגי הויזות אשר ניתן ללמוד דרכן:

 • ויזת תיירות B1/B2 – ניתן להשתתף בקורסים או סדנאות קצרות אשר לא נספרים לקרדיט (נקודות זכות) עבור תואר אקדמי. לדוגמא, קורס בישול של מספר ימים אשר עושים במסגרת טיול בארה"ב. ויזה זו היא הפשוטה ביותר לקבלה אך היא אינה מתאימה לסטודנטים המעוניינים בלימודים אקדמאים או לימודים מקצועיים ארוכים.
 • ויזת F1 – ויזה זו מיועדת עבור סטודנטים המעוניינים ללמוד באוניברסיטה או קולג', בית ספר תיכון, קונסרבטוריום או מוסדות אקדמאים אחרים, כמו כן תוכניות ללימוד השפה האנגלית מחויבות בויזה זו. מרבית מגישי הבקשה הינם סטודנטים המעוניינים ללמוד את כל התואר האקדמי שלהם במסגרת המוסד האקדמי בארה"ב, אך ישנם גם סטודנטים המעוניינים ללמוד סמסטר בודד המגישים בקשה לויזה זו במוסד אקדמי או שנת לימודים בבית ספר גבוה לאמנות. זוהי ויזת הסטודנט הנפוצה ביותר. בשנת 2016 כ- 1,100 ישראלים הגישו בקשה לויזה זו. ניתן להגיש בקשה לויזה זו 4 חודשים מראש לכל המוקדם לפני מועד תחילת הלימודים, כניסה באמצעות ויזה זו מתאפשרת רק כ 30 יום לפני תחילת הלימודים.
 • ויזת M1 – ויזה זו מיועד עבור המעוניינים לעבור קורסים או הכשרות מקצועיות או קורסים אחרים שאינם אקדמאים (ולא קורס אנגלית). למשל מועמד שמתקבל לקורס טיסה בארה"ב יגיש בקשה לויזה מהסוג הזה. זוהי ויזת סטודנט יחסית לא נפוצה בקרב מועמדים ישראלים ובכל שנה ניגשים אליה רק כמה עשרות בודדות של מועמדים.
 • ויזת J1 – "ויזת חילופי מבקרים" או Exchange visitor visa , ויזה זו מכסה קשת רחבה מאוד של מצבים החל ממתמחים, פרופסורים ואפילו אופרים של ילדים. אנחנו כמובן נתמקד ב"היבט הלימודי" של המחזיקים בויזה זו. לרוב המועמדים המגישים בקשה לויזה זו, הינם אקדמאים הממשיכים לתארים מתקדמים מ A. ועד פוסט דוקטורנטים. פעמים רבות מרצים במוסדות אקדמאים ישראלים שעוברים ללמד לתקופה קצובה באוניברסיטה אמריקאית ניגשים לויזה זו. ויזה זו נפוצה מאוד ועל פי נתוני משרד החוץ האמריקאי בשנת 2016 ניגשו כ 4,700 מועמדים לויזה זו.

בני משפחותיהם (קירבה ראשונה בלבד) של המועמדים עבור ויזות F, M , J –  ניתן להגיש בקשה עבור בני המשפחה של המועמד,  ויזה זו תיקרא F2 , M2 , J2. הויזה מיועדת עבור בני הזוג וילדיהם (ידועים בציבור אינם נחשבים לבני זוג בהקשר לויזה זו).

uni4רישום וטופס ממוסד הלימודים:

לאחר הרישום והתשלום, ישנו טופס אשר מהווה התנאי הבסיסי להגשת בקשה לויזת סטודנט והוא טופס I20  (במקרה של ויזת F1), את הטופס הזה אתם תקבלו ממוסד הלימודים לאחר הרשמה אליו ואיתו ניתן להתחיל את הבקשה.

טופס הפרטים האישיים:

מכאן, פחות או יותר, מתחיל תהליך המתנהל כפי שמתנהל הליך בקשה לויזת תייר. יש למלא טופס DS160  אונליין, זהו טופס הפרטים האישיים. בטופס זה ישנן למעלה מ-80 שאלות הנוגעות בפרטי הנסיעה ומטרתה, פרטים אישיים וזיקה לישראל. חשוב מאוד למלא טופס זה בשקיפות וכנות מלאה ולפרט ככל הניתן בכל תשובה ותשובה בטופס. לטופס זה יש משמעות רבה בקבלת ויזת הסטודנט.

תשלום האגרות לויזת סטודנט:

ישנם שני תשלומים שצריכים להתבצע מול משרד החוץ האמריקאי. התשלום הראשון הוא תשלום האגרה לויזת סטודנט. זהו תשלום אשר מבצע כל מבקש בקשה לכל סוג של ויזה לארצות הברית. הסכום לתשלום הוא 160$ אשר מתורגמים לשקלים (לרוב נע באזור 600 שקלים). התשלום הזה כולל הגעה והשתתפות בראיון בשגרירות, הנפקת הויזה באם היא מאושרת ושליחת הדרכון עד לפתח הבית עם שליח בתיאום מראש של דואר ישראל.

התשלום השני הוא אגרת הSEVIS  , תשלום זה הוא בסך 200$ ומשולם בדולרים אמריקאים. זהו התשלום עבור הגשת הבקשה לויזת סטודנט.

קביעת מועד הראיון לויזה:

ניתן לקבוע מועד לראיון לויזה בשגרירות ארצות הברית בתל אביב אשר נמצאת ברחוב הירקון 71, במקביל לקו החוף, או בקונסוליה בירושלים הממוקמת ברחוב דוד פלוסר 14 בשכונת ארנונה.

לוח הזמנים של השגרירות והקונסוליה גמיש יותר ומהיר יותר לקראת ראיונות לצורך בקשה לויזת סטודנט, כך שאם זמנכם קצוב לקראת זמן התחלת הלימודים, תדעו שזה הולך להיות זמן המתנה קצר יחסית.

במערכת קביעת הפגישות תצטרכו לציין שנית מספר פרטים אישיים לפי המתבקש, לשלם עבור האגרות הנ"ל ולקבוע את המועד הנוח לכם. ניתן לקבוע את הראיון במיקום הנוח לכם (תל אביב או ירושלים). שימו לב: שטופס DS160 חייב להישלח לאותה השגרירות או הקונסוליה אליה אתם מתכוונים להגיע לראיון.

uni2השלב החשוב – ההכנה לראיון:

התפקיד שלכם בהגעתם לראיון הוא להסביר בצורה הטובה ביותר כי אתם מועמדים ראויים לקבלת ויזת סטודנט וכי השלמתם את כל החובות המוטלות עליכם בהליך הרישום והקבלה למוסד האקדמי בארצות הברית. כמו כן, עליכם להוכיח זיקה לישראל, עליכם להציג מסמכים המעידים על כך (נכסים, חסכונות, עבודה וכדומה.) עליכם להוכיח כי ברשותכם סכום כסף אשר בעזרתו תוכלו לממן את הלימודים ואת שהייתכם במשך הלימודים בארצות הברית.

המסמכים אשר חובה להגיע עימם לראיון בשגרירות:

 • דרכון בתוקף, בנוסף, אם יש ברשותכם דרכונים עם ויזות קודמות לארצות הברית יש להביא לראיון.
 • תמונה לויזת סטודנט לארה"ב, תמונה מיוחדת – זו אינה תמונת פספורט רגילה. גשו לחנות הצילום הקרובה לביתכם ובקשו להצטלם עבור ויזה לארה"ב. התמונה היא בגודל 5*5 , מצולמת על רקע לבן, אוזניים חשופות וללא משקפיים.
 • אישור הפגישה, אשר ניתן להדפיס ממערכת קביעת הפגישות. עליו מצוין שמכם המלא, מספר הדרכון ומועד ושעת הראיון שנקבעו.
 • טופס DS160 , טופס הפרטים האישיים – עליו ישנו ברקוד אשר בעזרתו סורק המראיין את הטופס ונחשף לכל הפרטים אשר מולאו.
 • קבלות עבור שתי האגרות ששולמו. אגרה לויזה לארה"ב ואגרת SEVIS .
 • תעודות ודיפלומות ממוסדות קודמים בהם למדתם.
 • ציונים של מבחנים סטנדרטיים שנדרשים ע"י המוסד שאליו התקבלתם, כגון: TOEFL, SAT, GRE וכד'.
 • גיליון ציונים מהמוסד האקדמי בו הינכם לומדים כעת.
 • אישורים פיננסיים המעידים על היכולת הכלכלית שלכם או של הספונסר שלכם לממן את הנסיעה והשהות בזמן הלימודים בארה"ב.

ישנם מסמכים נוספים שמומלץ להביא, מסמכים אלו שונים ממועמד למועמד בהתאם לנתונים האישיים שלו, על מנת להיות בטוחים ב מאה אחוז מומלץ להיוועץ באיש מקצוע המתמחה בויזות.

הראיון עצמו – איך לעבור בהצלחה:

ראשית, יש לעבור על רשימת המסמכים לקראת הראיון ולהכין את הכל בצורה מסודרת בקלסר או ניילונית. אם אחד מהמסמכים המצוינים מעלה חסר, הדבר יכול להביא לעיכוב ואף סירוב של הויזה. לראיון מומלץ להגיע כרבע שעה לפני. שעת הראיון אשר נקבעה אינה השעה בה הראיון מתבצע דה-פקטו, אלא זמן כניסתכם למתחם השגרירות או הקונסוליה. לשגרירות לא ניתן להיכנס עם דבר מלבד מסמכים מפתחות וארנק. חפצים אישיים אחרים ניתן להפקיד בבית קפה הממוקם בסמוך לשגרירות בתשלום. בקונסוליה בירושלים יש שמירת חפצים של הקונסוליה בכניסה, כמו כן, חנייה שמספקת הקונסוליה, בין היתר, לבאים להתראיין.

לאחר כניסתכם למתחם השגרירות תעברו מספר תחנות ביניהן, בידוק בטחוני ומתן טביעת אצבעות. כמו כן, תעברו בדלפק בו יסדר לכם נציג של השגרירות את המסמכים בסדר הראוי.

לאחר מכן תועברו לחלל ההמתנה לראיון ובשעה בה יקראו בשמכם תיגשו לאחד מהדלפקים לראיון עצמו.

חשוב מאוד להגיע לראיון בצורה מסודרת ומכובדת מבחינת הלבוש. לתת למראיין לנהל ולהוביל את הראיון ולענות לו על השאלות בצורה קונקרטית, ברורה ולא מהורהרת. התנהגו באופן טבעי והסבירו בצורה כנה כל מה שהמראיין מבקש לדעת. הציגו בפניו את כל המסמכים הרלוונטיים לפי בקשתו.

uni3סיכויי ההצלחה בקבלת ויזת סטודנט:

מאחר וקבלת ויזת סטודנט לארה"ב תאפשר לכם לממש את אחד הצעדים המשפיעים והמשמעותיים ביותר בקריירה שלכם (לימודים בחו"ל), מומלץ לא להקל ראש בנושא ולהתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בהגשת בקשה לויזת סטודנט. מאחר והליך הגשת בקשה לויזה הנ"ל הינו תהליך מסודר ביותר, אשר מתרחש לאחר יצירת קשר עם מוסד הלימודים, רישום ותשלום עבור הרישום וקשר רציף עם המוסד, הסיכויים לקבלת ויזת סטודנט הינם סיכוים גבוהים במידה ועומדים בתנאים של השגרירות.

ישנה חשיבות רבה להגעה עם כל המסמכים המקוריים והרלונטיים, הטופס ממוסד הלימודים אשר נדרש להגיע עימו לראיון הוא המסמך המקורי אשר נשלח אליכם ממוסד הלימודים עצמו בארה"ב.

כמו כן, חשיבות עליונה להצגת האפשרות הכלכלית שלכם למימון הלימודים וזמן השהייה.

האם ניתן לעבוד בארצות הברית בזמן הלימודים?

בשנה הראשונה ללימודים ניתן לעבוד במוסד האקדמי בלבד בכפוף לתנאים והגבלים מסוימים, ולכן גם חשובה הוכחת המצב הכלכלי של מגיש הבקשה. בשנה השניה ואילך ללימודים, ניתן לעבוד מחוץ למוסד הלימודים, בתנאי כאמור שהעבודה קשורה באופן ישיר לנושא הלימודים הנלמד.


תגיות:, , , , , , , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!