חוזרים מרילוקיישן – מה מציע לכם המשרד לקליטת עלייה?

חייתם במשך כמה שנים בחו"ל ועכשיו אתם מתכננים לחזור לארץ?   שלושה גופים מטפלים בתושבים חוזרים:  המשרד לקליטת העלייה, המכס והביטוח הלאומי. מה מגיע לכם מהמשרד לקליטת עלייה ומה עליכם לעשות לשם כך? 

 רגע לפני שאתם מתחילים לקרוא, קחו בחשבון שהמידע שמתפרסם כאן מתעדכן מפעם לפעם אצל הרשויות הרלוונטיות וכדאי לבדוק גם מולן אם יש שינויים.

ועכשיו למה שצריך לדעת:  המשרד לקליטת העלייה – מה הוא אומר?

לפי המשרד לקליטת העלייה, תושב חוזר הוא מי שבעת חזרתו לישראל הוא אזרח ישראלי בן 17 ומעלה ואשר היה תושב ישראל בעבר ושהה לפחות שנתיים בחו"ל.

תושב חוזר מוגדר כזה אם ביקר בארץ לא יותר מארבעה חודשים בכל שנת היעדרות ואם שהות בחו"ל אינה נובעת משליחות אחד ממוסדות המדינה. זכויות תושב חוזר תינתנה רק למי שלא קיבל בעבר מעמד של תושב חוזר ולא זכה בשנתיים האחרונות לסיוע כלשהו כעולה ממשרד הקליטה.

"מדען חוזר" זכאי לסיוע לאחר ששהה בחו"ל במשך חמש שנים לפחות ו"יזם עסקי חוזר" זכאי לסיוע לאחר ששהה בחו"ל שלוש שנים לפחות.

איך מחשבים זכאות?

klita 1את הזכאות מחשבים לפי השנתיים, שלוש, או חמש השנים שקדמו ליום השיבה לארץ. המעמד נקבע באחת מלשכות משרד הקליטה וכשאתם מגיעים לשם כדי להסדיר אותו יש להביא אתכם דרכונים קודמים (שמרו על דרכונים ישנים ואל תזרקו אותם). באתר האינטרנט של משרד הקליטה יש מחשבון שמסייע לחשב מבעוד מועד את זכאותכם על סמך נתונים שאתם מזינים. חשוב לדעת – שירות בצה"ל, בסדיר או במילואים, לא מחושב במניין תקופת הזכאות ובמניין הביקורים בארץ.

איך מקבלים תעודת תושב חוזר?

לפני שאתם מגיעים לארץ מומלץ למלא שאלון לתושב חוזר. כשאתם מגיעים לארץ צרו קשר טלפוני עם המשרד לקליטת עלייה וקבעו פגישה עם יועץ תיעוד וזכאות בלשכה הקרובה אליכם.

מה להביא לפגישה? דרכונים (גם ישנים) של כל בני המשפחה, תעודת זהות, אישור על חשבון בנק בארץ וצילום  המחאה שלכם.

אם את, או אתה, הורה יחיד וחזרתם לישראל עם ילדים המוגדרים קטינים עליכם להציג אישור של ההורה הנשאר בחו"ל המאשר שילדיו יתגוררו איתכם בישראל. ניתן לחתום על אישור כזה בקונסוליה הישראלית במקום מגוריכם.  אם אין אישור כזה, עליכם להביא איתכם  הסכם גירושים, או מסמך המאשר את המשמורת שלכם על הילדים.

לפני הביקור בלשכת המשרד לקליטת העליה , מומלץ לעדכן את תעודת הזהות שלכם במשרד הפנים באגף למרשם האוכלוסין.

אחרי שתציגו את כל המסמכים תזכו לתעודת תושב חוזר.

מה עוד? פתחו חשבון בנק בארץ – כל כספי הסיוע שתקבלו יעברו אליו. אם גם בן/ת זוגכם/ן תושבים חוזרים  עליכם לפתוח חשבון בנק משותף ולהגיע לפגישה עם אישור על פרטיו. את פרטי החשבון עליכם למסור לפקיד בלשכת המשרד לקליטת עלייה.

תקופת הזכאות לסיוע:

החל מיום השיבה לארץ אתם זכאים לסיוע ממשרד הקליטה במשך 24 חודשים.

אילו סוגי סיוע ניתנים על ידי המשרד לקליטת עלייה?

ייעוץ תעסוקתי ואיתור מקומות עבודה פוטנציאלים עוד לפני החזרה לישראל: כדי לקבל עזרה בנושא זה עליכם למלא טופס ובו פרטיכם האישיים והמקצועיים ולשלוח אותו למשרד. כמו כן, המשרד לקליטת עלייה מעניק לתושבים חוזרים דורשי עבודה הבטחת הכנסה. קצבה זו מוענקת במהלך השנה הראשונה לחזרה לארץ, למשך שלושה חודשים. שימו לב, זו אינה קצבה אוטומטית, והיא ניתנת על בסיס הדיווח שלכם בלשכת משרד הקליטה.

אם אתם יזמים, או בעלי עסק המעוניינים להקים מיזם עסקי בישראל, למשרד לקליטת עלייה יש תוכניות תמיכה שונות בתושבים חוזרים במצבכם.

אם אתם מדענים עולים או תושבים חוזרים שעוסקים במחקר, המשרד לקליטת עלייה מעודד "חזרת מוחות" לארץ. במסגרת התוכנית תזכו לליווי אישי ועזרה במציאת עבודה בארץ.

מידע נוסף ניתן למצוא באתר האינטרנט של המשרד לקליטת עלייה.  נחיתה קלה!


תגיות:, , , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!