במבט אחר

מעיין גוטגולד

על מעיין גוטגולד

נולדתי באילת, גדלתי באפריקה ובשש שנים האחרונות אני חיה באושר עם בעל, שלושה ילדים וכלבה בניו דלהי. כבעלת תואר שני בניהול משאבי אנוש מצאתי את עצמי מתחברת לאנשים דווקא דרך העדשה. הודו איפשרה לי להגשים חלום ולהפוך את הצילום למקצוע: http://www.memoriestokeep.biz/#!. בנוסף, אני עושה מיליון דברים אחרים שכמובן כולם קשורים, איך לא, לאנשים. אה, כן ואני דוברת ארבע שפות (ספרדית מהבית, צרפתית מאפריקה, עברית ואנגלית). קריאה מהנה, מעיין

חתונות, לוויות ורילוקיישן אחד

לפעמים המציאות מכתיבה לנו קצב אחר משתכננו, לפעמים הנסיבות מאירות לנו דרכים שלא חשבנו עליהן. חתונות, בר/בת מצווה, לידות, חגים, וכן, גם מוות – כולם אירועים. אירועים שבכולם היינו מאוד רוצים להשתתף, אך החיים ברילוקיישן לא תמיד מאפשרים את זה. אם זה המרחק, או המחיר הכספי, אם זה כי זה פשוט לא מסתדר עם העבודה או עם הילדים. אבל דבר אחד בטוח – המחיר קשה.

 אז היום אני שילמתי את המחיר הזה. היום סבתא שלי הובאה למנוחות! בעוד אחי ושאר בני הדודים היו סביב הקבר, אני הייתי פה. בעוד אחי הניח אבן על ערימת החול שכסתה את גופה העייף, אני הייתי פה.

בשש השנים שלי כאן בהודו פספסתי לא מעט אירועים משפחתיים ושתי חתונות של חברים ממש קרובים. כפי שציינתי קודם לכן, יש לכך הרבה סיבות. במקרה שלי פספסתי חתונה אחת כי הייתי בהריון מתקדם, ובפעם השניה כי לא היה מי שישמור על הילדים. זה כל כך מתסכל! אני אפילו זוכרת שבחתונה של אחיינית של בעלי, ממש התרגשתי ובכיתי בטלפון. הייתי ערה עד מאוד מאוחר כי רציתי להיות "הכי" נוכחת שניתן באירוע. לפעמים אני חושבת שהמרחק הופך את החוויה ליותר ממה שהיא באמת, כי אתה רוצה כל כך להעביר את המסר לצד השני שאתה ממש נכנס לover התרגשות לפעמים.

 אז אולי ההודים יותר חכמים מאתנו בגישה שלהם בכל זאת:

חתונה הודית למשל היא חגיגה אחת גדולה שלא ראיתי כמותה בשום תרבות.

מסיבת אירוסין

maayan2.3חתונות הודיות נמשכות בדרך כלל מספר ימים; העשירים מקיימים אירועים במקומות אקזוטיים, או בבתי מלון יוקרתיים בעיר בה מתגורר אחד הצדדים של המשפחה, וכל המשפחה מוזמנת וממומנת על ידי משפחות החתן או כלה בשכבות הנמוכות,  לרוב החתונות הם Arranged marriage וזה אומר שהחתן והכלה משודכים לפי ייחוס ומעמד ולפי הכוכבים. ההורים פונים לפאנדיט (הנזיר ההודי) שימצא לבתם או לבנם, חתן או כלה. לאחר סקירת תמונות, קורות חיים ולפעמים אפילו מילוי שאלונים (מה האשה יודעת לבשל,כמה הבחור מרויח לחודש וכו') בוחרים המיועדים חתן או כלה מתוך רשימת מועמדים סופית. השלב הבא הוא מפגש משפחות למשך 15 דקות שבו יש זכות סירוב לבחור/בחורה

במקרים של Love marriage או במקרה שהחתן והכלה לא גרים באותו מקום יקיימו המשפחות שתי חתונות נפרדות, כל פעם בעיר אחרת כך שגם במקרים האלה אין בעיה.

 החתונה ההודית מורכבת מארבעה שלבים: החינה, המסיבה של משפחת הכלה, הטקס הרשמי ולבסוף המסיבה של משפחת הבעל. כמו סרט בוליבודי טוב, כל טקס חתונה הודית מסתיים בטקס בכי רב-משתתפים בראשות בני משפחת הכלה שנפרדים ממנה, לכאורה, לתמיד. בסיומו של הטקס, הכלה צועדת אחרי משפחת החתן לבית הורי החתן, שם היא תגור. ביום שאחרי כולם נפגשים במסיבת משפחת החתן, שבדרך כלל היא מסיבה ראוותנית; אצל העשירים אפילו מזמינים מלצרים לבנים, להקות רוק, פרחים מתאילנד ועוד.

 במקום עבודתי הקודם, התחתנה המזכירה של המחלקה בחתונת "שידך". היה לי מאוד קשה להאמין שבחורה משכילה ומודרנית מוכנה לקבל את החלטת הוריה ולהתחתן עם בחור שהם חושבים ובטוחים שטוב לה ושהיא  פגשה אולי 3 פעמים בחייה. אבל כשקבלתי הזמנה לחתונה מאוד התרגשתי ובעיקר, הייתי מאוד סקרנית.

התמונות הבאות מראות את החשש מצעידה אל הלא נודע, את הפחד והביישנות. שימו לב שהכלה אינה לבושה בלבן! בהודו לבוש לבן מסמל אבל ואילו הכלות בדרך כלל לבושות בבורדו.

maayan2.4

לטקס האירוסין תלבש הכלה העתידית וגם אורחיה גוונים של ורוד (כמו בתמונה מעלה).

 אסכם ואומר שיש מחיר בלגור רחוק מהבית. יש מחיר בלחיות רחוק. בל נשכח שלפעמים המחיר הוא דו כיווני; גם למשפחה שנשארת בארץ קשה, גם בני המשפחה משלמים מחיר כבד כי לא תמיד מתאפשר להם להגיע לכל אירוע: זה רחוק, זה יקר, צריך לקחת חש מהעבודה וכו'.

אך אין ברירה אלו החיים שבחרנו לנו, זה המחיר שמשלמים על ריחוק ולפעמים פלאי הטכנולגיה עוזרים מאוד. למשל את הברית של בני השני ערכנו בהודו למול 4 מצלמות בשידור ישיר! בהחלט חוויה מסוג אחר.

ממש כמו רילוקיישן: חוויה מסוג אחר!


תגיות:, , , , , , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!