אמא מייד אין il

בתאל ליברמן

על בתאל ליברמן

בת 31, מעיר קטנה ונידחת במרכז הארץ: אור יהודה, מרכז השיפודים הארצי. היום גרה בשיקגו הקרה ומנסה להזכר באיך היו החיים כאשר הקור היה ברמה של תנור ספירלה קטן שבישלנו עליו ערמונים ולא ברמה של: "3 שכבות צריך רק כאשר מגיעים למינוס 12 מעלות". מורה בבית ספר יהודי, אמא של נונו השובבה ואישתו של מיכאל (שמו בישראל). נושאת בגאווה את פערי השפה והתרבות (בעיקר בויכוחים עם האיש האמריקאי היקר שלי). החלום שלי הוא לעמוד על הר הרצל ביום העצמאות ולהדליק משואה יחד עם סבתוש, ולתפארת מדינת ישראל! עוד עליי בבלוג הנוסף שלי: http://eemashelnunu.blogspot.com/ /

טיפת חלב vs ד"ר מינקוס

אני יודעת, מה זה השם הזה?! אבל זה שמו – ד"ר מינקוס, ד"ררוברט מינקוס. לא בחרנו אותו בגלל שמו. נונו שלי לא הרגישה טוב השבוע, אז התקשרתי למרפאה ומיד ענתה לי אחות שאלה אם נרצה לדבר עם הרופא התורן (אמרנו שזה לא דחוף) נתנה ייעוץ והמליצה על תור לרופא. כבר בשמונה בבוקר בלי המתנה בתור פגשנו את ד"ר גולדברג, כי ד"ר מינקוס לא היה פנוי. היה להיט ודיברנו בעברית.  לרופא של נונו קוראים ד"ר מינקוס והוא מ ה מ ם! גם ד"ר גולדברג מהמם. כבר הבנתם שהכל פה שונה מההתנהלויות בארץ הקודש. עוד בזמן ההריון של נונו, מעיין ורני שלחו לנו קובץ עם שאלות ל"ראיון" שלנו עם רופאי ילדים פוטנציאלים. פה אין קופת חולים, פה בוחרים את רופא הילדים ואת הקליניקה הפרטית אליה הוא שייך. על מנת לבחור צריך לעשות מחקר קצר בעיקר בקרב חברים ומכרים כי הרי למי יש שמץ של מושג לגבי רופאי ילדים…

ההמלצה היא למצוא רופא שתואם את תפיסת עולמכם לגבי תרופות מחלות וחיסונים, מקבל את הביטוח הרפואי, מקבל חולים בשעות "נורמליות", עובד בקליניקה עם רופאים טובים לפחות כמוהו, במרחק נסיעה קצר, עובד עם בית החולים הקרוב לביתכם וזמין גם בשעות הלילה. חיפשנו את שאהבה נפשנו, ומצאנו. קיבלנו המלצות על ד"ר מינקוס ממספר חברים שזכו להיות המטופלים שלו (חלקם בוגרי הרוורד ופרינסטון, זה אומר משהו על ד"ר מינקוס?!).

אז מה ההבדל בין השירות בארץ לד"ר מינקוס המהמם, שאלתם? הנה התשובה!

artangeloלא עשינו לד"ר מינקוס ראיון, התקשרנו והודענו שבחרנו בו בתור רופא הילדים של העוברית המיועדת. נונו נולדה בשמחה רבה ונחשו  מי היה המבקר הראשון? כלומר, הראשון אחרי חמתי שתחיה… נחשתם נכון; ד"ר מינקוס הגיע אלינו לבית החולים, בדק את נונו, ישב איתנו מחוייך ומאושר כאילו נולדה לו נכדה, ברך אותנו (בעברית! כבר ציינתי שהוא אפילו יודע קצת עברית?) ענה לכל שאלותינו וביקש שנגיע למרפאה בגיל שבוע. בהמשך השהייה בבית החולים קבלנו ייעוץ וטיפול צמוד ממנו ומיתר הרופאים בקליניקה עד לרגע השחרור מבית החולים.

מאז, בכל שלושה חודשים, אנחנו מגיעים לבדיקות מעקב שגרתיות. אין פה טיפת חלב ואין לנו אחות קבועה. אנחנו לא חוששים ממצב הרוח של האחות או ממתן מידע או אבחנות חסרות בסיס, אין שביתות או עיצומים. אנחנו מגיעים יחד עם נונו ומיד מתקבלים על ידי אחות חייכנית ומתוקה שמודדת ובודקת את נונו בשמחה, שואלת שאלות מעקב התפתחותי, מבקשת לדעת האם יש שאלות מיוחדות לרופא ועוזבת אותנו. מיד אחריה נכנס ד"ר מינקוס מחייך לנונו, מסביר ועונה על כל השאלות, מראה לנו את עקומת הגדילה, מסביר מה יקרה בשלושה חודשים הקרובים, איזה חיסונים נקבל הפעם מה תופעות הלוואי, והנה סיכום הביקור מודפס וגם רשימת תופעות לוואי אפשריות. ד"ר מינקוס שואל אם נסכים לתת את החיסון, הבחירה היא שלנו בלבד. וגם, אמא של נונו, אל תדאגי, הרגליים קצת עקומות אבל היא עוד תשחק כדורגל, ותמשיכי לדבר עברית כי אנגלית היא תלמד בגן, והכי חשוב תסמכי רק על ההרגשה שלך ואל תקשיבי לאחרים, וזה בסדר לא להוריד חום מיד, וזה גם בסדר להוריד חום מיד,  והטיסות לארץ יעברו ותעשו חיים עם סבתא ותהנו מהשמש והים בתל אביב. ונונו היום בת 20 חודשים והיא כבר אומרת "טורטור" (דוקטור) שהולכים לד"ר מינקוס ומראה לו איך האריה בוכה ואיך אמא שלו אמרה לו שביער אין תות ובתמורה היא מקבלת חיוך גדול וגאה! וכל הזמן הזה ד"ר מינקוס הוא לגמרי שלנו, לא ממהר לאף מקום ומקשיב לדעות שלנו ולהתלבטויות, מסכים או לא מסכים, אבל מקבל בהבנה.

אחרי ד"ר מינקוס נכנסת אחות, נותנת חיסון ומלווה אותנו בברכה לדרכנו. אגב, בכל פעם שאני מגיעה לרופא שלי, אני מקבלת יחס זהה – מוקפד, מקצועי, אמין, מיידי  ומחוייך רק בלי הסיפור על האריה והתות. אחרי כל בדיקה אצל ד"ר מינקוס אני ממהרת לדלפק לקבוע תור לעוד שלושה חודשים. בפעם האחרונה היה קצת מבאס כי הוא אמר לנו לחזור רק בעוד חצי שנה…

אין לי ניסיון עם רפואת הילדים בארץ, אבל מדי פעם אני קוראת או שומעת סיפורים על התנהלויות קצת אחרות בטיפת חלב או עם רופאי ילדים בארץ.

לבריאות!

אמא של נונו

 


תגיות:, , , , , , , , ,3 תגובות ל - “טיפת חלב vs ד"ר מינקוס”

 1. ארבל #

  היי, אני קוראת את הטקסט הזה הרבה נהנית וקצת מקנאה… אני כרגע בחודש החמישי להריון, מעבירה את כל ההריון בארה"ב ומתכננת גם את הלידה. אני כאן עם בעלי במסגרת לימודים, נמצאים סביבנו עוד הרבה ישראלים אבל כולם זכרים, רובם רווקים, בקיצור אני האישה היחידה כאן וגם אין כאן קהילה יהודית קרובה. את הבדיקות והטיפולים להריון אני מעבירה במרפאה שהגענו אליה דרך מרכז נשים קהילתי שמצאתי כאן כשגיליתי על ההריון ואני באמת מאוד מרוצה מהיחס והביקורים אבל אני לא יודעת מה יהיה אחרי הלידה, איזה רופא או מרפאה יטפלו בתינוקת? איך מוצאים? איך יודעים מתי ואיזה חיסונים/ בדיקות/ טיפולים ? אשמח לקצת תמיכה, תשובות או סתם שיתופים.

  19 במרץ 2014 ב - 4:24 הגב
  • בתאל ליברמן
   בתאל ליברמן #

   היי ארבל,
   אני אשמח לדבר איתך ולעזור במה שאפשר.
   תשלחי לי את המספר שלך בארה"ב בהודעה פרטית בפייסבוק
   Batel Lieberman – זה השם שלי בפייסבוק

   אל תדאגי זה הרבה יותר פשוט ממה שנראה 🙂

   19 במרץ 2014 ב - 17:54 הגב
 2. עדי #

  בתאל מתוקה,

  אכן להתקנא בשירות והטיפול החם והמקצועי. יחס של VIP לא בטוח אפילו שר"פ במונחים ישראלים.

  אבל תסלחי לי ממש שאני לא יכולה להתאפק ולשאול כמה עולה לך התענוג הזה? והאם הוא בר השגה עבור כל אחד?

  גם לאחר תשלום חודשי אני יודעת שאת וודאי משלמד עבור כל ביקור בנפרד השתתפות עצמית.

  כאמא לשלושה, ברוך השם, אחד הדברים שדי הורידו אותנו מלחשוב על פוסט דוקטורט הוא עלות ביטוחי הבריאות בארה"ב.

  נכון, לא באו לבקר אותי בבית חולים (וטוב שכך) אבל, בארץ אני מתקבלת ע"י הרופא שלי מתי שאני רוצה, מקבלת הסבר מקצועי על כל דבר ויחס אישי ואוהב. זה עולה לי 150 שקלים ….
  אין לי ספק שהמחיר שוודאי את משלמת מאוד מאוד מצדיק שזה היחס שתקבלי. טיפה לא פחות מזה.

  בהחלט נקודה שצריך לקחת בחשבון.

  20 במרץ 2014 ב - 0:10 הגב

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!