רק ארבע שעות מתל אביב

לימור וארז

על לימור וארז

אנחנו גרים בסך הכל ארבע שעות מתל אביב. כמו הדרך לאילת, אבל במטוס. וביבשת אירופה. בלוג על החיים שיש ואין לנו בברלין מאז ינואר 2013, כשעברנו לכאן עם שני הכלבים שלנו ותינוקת.

יזם, הכסף שלך שווה יותר בחו״ל

אם אתם יזמים שחולמים להקים חברה גדולה, או לעשות אקזיט מהיר כדאי שתחשבו טוב טוב איפה אתם מקימים את העסק הבא שלכם. נכון, המשקיעים בישראל מאוד מקושרים בעולם, במיוחד בארה״ב. נכון, הם מדברים את השפה שלכם ויש להם את החוצפה הישראלית בדיוק כמו שיש לכם. אבל הכסף שלכם עשוי להיות שווה הרבה יותר בחו״ל, וגם הנוכחות שלכם.
הרבה מאוד יזמים מוצאים את עצמם בשלב כלשהו עוברים לארה״ב כדי להקים שם את השלוחה האמריקאית לסטארטאפ הישראלי שלהם. למה? כי אתה צריך להיות קרוב לאנשים הנכונים כדי שהדברים יקרו. כי יותר קל לגייס כסף כאשר אתה יושב בארה״ב מאשר שולח אימיילים ומודיע שאתה מגיע בעוד חודש ותשמח להיפגש.
אבל יש גם סיבה נוספת שבגללה כדאי לכם לחשוב שוב איפה אתם מקימים את העסק הבא שלכם: שווי הכסף שגייסתם.
Scott Maxwellפגשתם אנג׳ל שמאוד אוהב את הרעיון שלכם, הוא מוכן לתת לכם 50 אלף דולר. הסכום הנ״ל, לדוגמא, יספיק לכם ולשותף שלכם + העסקת איש מכירות למשך 4 חודשים. לעומת זאת, אותו הסכום יספיק עבורך בברלין לכפול זמן.
הידעת?! משכורת משפחתית ממוצעת בברלין היא 3000 יורו. כלומר, עם אותו סכום אותו תגייס בישראל, תוכל לחיות זמן רב יותר בברלין, תהיה בתוך מעצמה אירופאית גדולה, עם קהל אינטרנט גדול ואין סוף אופציות לשיתופי פעולה עם סטארטפאים מקומיים.
אז נשאלת השאלה ״למה לא לחיות בהודו? או רומניה? הרי שם זול עוד יותר״ והתשובה שלי לכך תהיה – אם המיזם שלך עשוי להצליח במדינות הללו, אז אכן אין כל סיבה שלא תעבור לשם. עם זאת יש לבחון את השירותים המקיפים (בריאות, פנסיה וכו׳) ואיכות המחייה בהתאם למדינה. אך אין כל ספק כי בפעם הבאה שאתם עומדים לפני הקמת מיזם חדש, תחשבו שוב איפה כדאי ומשתלם להקים אותו.

 


תגיות:, , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!