לא לבד: ילדים עוזרים לילדים להקלט בניו ג'רזי

מה קורה לילדים כאשר הם עוברים למקום לגמרי חדש, נאלצים ללמוד שפה חדשה וסט התנהגויות חברתיות חדש לגמרי? איך מקלים על המשברים שעלולים להתפתח ואיך עוזרים להם להסתגל? ליעל עומר, מדריכת הורים ומומחית למיומניות חברתית מניו גרז'י, יש פתרון מעניין שעשוי להקל על ההורים והילדים שזה עתה עברו לאזור.

בשנה שעברה, מספרת יעל עומר, בעלת ‪מרכז טיפולי הפועל בעברית ובאנגלית ומספק שירותים פרא-רפואיים לילדים ובני נוער, נפגשתי עם משפחה ישראלית חדשה שבנם חווה התאקלמות לא קלה בעקבות קושי ברכישת השפה האנגלית. לנוכל הקשיים שחווה הילד, שאלה אותי מנהלת בית הספר שבו הוא למד מדוע אין לנו בקהילה התארגנות של קבוצות חברתיות במטרה להפגיש בין ילדים ישראלים ובכך להקל עליהם את ההתאקלמות.

בהמשך לתובנה של מנהלת בית הספר, החליטה יעל כי עליה ליזום תוכנית קהילתית לילדים שמתמודדים עם חווית הרילוקיישן וההגירה ועם ההסתגלות לתרבות חדשה. התכנית "להרגיש בבית הרחק מהבית עם יעל עומר", היא תוצאה של שיתוף פעולה בין תוכנית "עמק" (תוכנית ללימודי עברית, מורשת וקהילה) של ה JCC בטנפליי ניו ג'רזי, של ה IAC NJ והמרכז הישראלי בניו ג'רזי. לכל הגופים שלקחו חלק בבניית הפרוייקט, מספרת יעל, היה ברור כי המטרה היא לאפשר לכמה שיותר ילדים ומשפחות להנות מממסגרת תומכת, מכוונת ומעצימה בתחילת המסע שלה.

יעל מסבירה כי הניסיון מלמד שילדים שונים מתאקלמים בדרכים שונות. עם זאת, ניתן לתאר את השנה עד שנתיים הראשונות כשנות התאקלמות של המשפחה כולה. אלו שנים משבריות מכיוון שהמשפחה חווה לא מעט התמודדויות של כל אחד מבני המשפחה באופן אישי ושל המשפחה כיחידה אחת. אף על פי שכל ילד מתמודד עם המעבר באופן שונה ולא ניתן לצפות כיצד יחווה אותו, יעל מתארת את האתגרים שעומדים בפני ילדים החווים מעבר לתרבות האמריקאית: לימוד שפה ומיומנות שפתיות שמאפשרות יצירת קשרים חברתיים חדשים, הכרת המסגרת החינוכית והסתגלות לדרישות האקדמאיות, חופש אישי מוגבל ותלות בהורים, התמודדות עם מזג אויר שונה ועם השינויים באורח החיים שנובעים ממנו וכמובן, הגעגועים למשפחה ולחברים בישראל וההסתגלות לתא משפחתי מצומצם יותר.

alina pepper2עם האתגרים הללו מבקשת התוכנית שיזמה יעל להתמודד. הרעיון הוא לבנות קבוצות של מפגשים חברתיים לילדים מיד כשהם מגיעים לארה״ב, לחבר אותם עם ילדים אחרים שנמצאים באותו שלב בדיוק, לתת להם כלים להתמודד עם האתגרים הצפויים להם ובכך להקל על ההשתלבות החברתית. לדבריה, הנחת העבודה  היא שאם יהיו לילדים הללו חברים לשחק אחרי הצהריים יהיה להם קל יותר להתמודד עם האתגרים והתסכול שהם חווים בבוקר.

התוכנית כוללת 8 מפגשים שבועיים שאותם תנחה יעל בעברית. הילדים בגילאים 4 עד 13 ימויינו לקבוצות בהתאם לגילם והפעילות תותאם להתפתחות הרגשית והקוגניטיבית של הילדים. התוכנית תתמקד במשחק ובבניית חברויות בין משתתפי הקבוצה, אולם לצד המפגש החברתי, מבהירה יעל, אנו ניתן כלים ונדון בעיבוד העזיבה של הבית המשפחה והחברים בישראל, נסייע במתן כלים מעשיים בהתמודדות עם האתגרים. יעל מוסיפה כי התכנית מציעה שלושה מפגשים עם ההורים בהם יינתן מידע על הנעשה בקבוצת הילדים, אך גם יינתן מקום לשיחה פתוחה על האתגרים שהם חווים כמשפחה ומתן כלים מעשיים כדי לצלוח את המעבר בקלות ולאתר את מקורות התמיכה שהם יכולים למצוא בקהילה.

התוכנית תיפתח במהלך חודש ספטמבר 2016 וכדי לקבל מידע או להרשם ניתן ליצור קשר עם יוזמות התכנית: יעל עומר 201-580-5085, ‪[email protected]  או גלית גולדברג 201-566-1507, ‪[email protected].


תגיות:, , , , , , , , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!