אמא מייד אין il

בתאל ליברמן

על בתאל ליברמן

בת 31, מעיר קטנה ונידחת במרכז הארץ: אור יהודה, מרכז השיפודים הארצי. היום גרה בשיקגו הקרה ומנסה להזכר באיך היו החיים כאשר הקור היה ברמה של תנור ספירלה קטן שבישלנו עליו ערמונים ולא ברמה של: "3 שכבות צריך רק כאשר מגיעים למינוס 12 מעלות". מורה בבית ספר יהודי, אמא של נונו השובבה ואישתו של מיכאל (שמו בישראל). נושאת בגאווה את פערי השפה והתרבות (בעיקר בויכוחים עם האיש האמריקאי היקר שלי). החלום שלי הוא לעמוד על הר הרצל ביום העצמאות ולהדליק משואה יחד עם סבתוש, ולתפארת מדינת ישראל! עוד עליי בבלוג הנוסף שלי: http://eemashelnunu.blogspot.com/ /

ליל כל הקדושים ורצח רבין

"גברת ליברמן, את זוכרת את רצח רבין? היית שם?" ובאותה נשימה, שניה וחצי אחרי היא שאלה אותי "כבר קנית תחפושת לאחינועם להאלווין?" שתי שאלות שנשאלתי לאחרונה על ידי תלמידה אחת, יהודיה, בבית ספר יהודי בשיקגו הבנויה. שתי השאלות שמסכמות בדרך הטובה ביותר את הקונפליקט הישראלי-יהודי האישי שלי.

שיהיה ברור, אני גאה להיות יהודיה וישראלית. אני גם שלמה עם ההחלטה של להיות יהודיה ישראלית שחיה באמריקה הגדולה (לפחות נכון לעכשיו, 16 באוקטובר, 9:46 בערב, שעון שיקגו. מחר זה יכול להשתנות).

Government Press Office (GPO) כן! אני זוכרת בהחלט את רצח רבין, זה היה חלק משמעותי ובלתי נפרד מחיי ובעיקר מהתבגרותי. הייתי בכיתה ח' ואני זוכרת את זה כאילו זה קרה לפני שעה ורבע.  זה אירוע שעיצב את ההיסטוריה.

לא! לא קניתי תחפושת לאחינועם. ליל כל הקדושים הוא לא חג יהודי. אנחנו חוגגים רק חגים יהודיים וחגים אמריקאים לאומיים. למה? כי אנחנו יהודים וכי פורים הרבה יותר שווה!

"פורים הרבה יותר שווה" זו לא תשובה מספקת לילדה שיכולה להנות משני העולמות  – לחגוג את האלווין וגם את פורים. האלווין יהיה הרבה יותר משמעותי עבורה, בדיוק כמו שערב השנה האזרחית החדשה הרבה יותר משמעותי עבורה מראש השנה היהודי. הסיבה ברורה – היא לא חיה בישראל.

בעוד כמה שנים, נונו שלי תאלץ להתמודד עם השאלה הזאת, או שאני אצטרך לענות לה על השאלות הללו. אני מתכננת לענות לנונו בדיוק באותו נוסח! הייתי שם כשרבין נרצח, ולא, אנחנו לא חוגגים חגים לא יהודיים. פורים הרבה יותר שווה. אני גם אסביר לה למה פורים הרבה יותר שווה, ולכל אחד אחר שחפץ בהסבר.

הקונפליקט הזה קורע אותי. ידעתי שאני אאלץ להתמודד איתו כבר כאשר נפגשתי עם נונו שלי לראשונה.

הרבה אנשים לא יסכימו איתי, אבל לא אכפת לי. איך מגדלים ילד יהודי בארץ לא לנו? איך מחנכים לאהבת הארץ ואהבת הדת? איך עושים את זה במשפחה לא אורתודוכסית? כבר בקרנו בארץ פעמיים, יש לנו תמונות בכותל ונמשיך לבקר בארץ. אבל מה עושים פה? IMG_0902

האיש היקר שלי קורא כל ביוגרפיה אפשרית על ראשי הממשלה הישראלים, הוא גם רצה לתלות בחדר של נונו תמונות של משה דיין, גולדה מאיר ובן גוריון (שהנ"ל ינוחו על משכבם בשלום, אבל פוטוגנים הם לא היו ולכן נתפשר על משה אופניק ועוגי פלצת). בכל שבת אני לוקחת את נונו לבית הכנסת ובשישי בערב יש קידוש. המטבח שלנו כשר, ונונו כבר יודעת מה עושים שמדליקים נרות שבת. אה, וגם השם שלה – הייתי חייבת, זה היה הכרחי, שאף אחד לא יטעה, חלילה; אחינועם איילת – עם ח ועם ע ושיקפצו לי כולם.  אנחנו מאזינים למוסיקה ישראלית וקוראים בעברית, אחינועם מדברת עברית בינתיים, אנחנו מתעדכנים בחדשות הארץ. היום פתחתי את אחד מאתרי החדשות הישראלים ומצאתי כתבה על רון ארד, 27 שנים ללכידתו בשבי. בכל פעם זה עצוב לי יותר ואני עדיין מלאת תקווה שהוא ימצא. ביום העצמאות אני צופה בטקס הדלקת המשואות במחשב. לאחר כל המאמצים ועדיין לא פתרתי את הקונפליקט, רק דחיתי את הקץ. המבחן הגדול יגיע ביום בו בתי, בכורתי, תשאל אותי בפנים נפולות למה היא לא יכולה להתחפש בהאלווין?

איזה כלים צריך כדי להמנע מהשאלה הזאת, או להתמודד איתה? האידאולוגיה שלי, האהבה שלי לארץ והזהות היהודית שלי יעמדו לצידי בשעת המבחן? מה אתם עושים? שמישהו יגיד לי בבקשה.

הוויכוחים והטענות על הישראלים היורדים כבר מיצו את עצמם, מי שרוצה לצעוק עליי בוגדת או צבועה כי אני עזבתי ועדיין אומרת שאין כמו הארץ, מוזמן לעשות זאת קבל עם ועדה. אם לפיד רוצה לכוון את הזרקורים עליי, אין לי בעיה. הבעיה שלי כרגע היא מה עוד אני יכולה לעשות כדי לגדל את מלח הארץ אבל לא בארץ. עליה היא חלום יומיומי, אבל אני מציאותית וכנה, אין לי אף רצון או יכולת במציאות העכשווית לעשות עליה. טוב לי פה ואני יודעת שאת הטוב הזה אני לא אוכל לתת לילדתי בארץ הקודש.

פורים הוא חג נהדר של נתינה, עזרה לזולת, שמחה והרואיזם. אישה אחת שינתה סדרי עולם כדי להציל עם. חנוכה הוא לא חג של מתנות: בחנוכה מדליקים נרות, משחקים בסביבונים והולכים לראות את הפסטיגל. פסטיגל כנראה נונו לא תראה, אבל היא גם לא מקבלת מתנות בחנוכה. יהודים ויהדות יש בכל העולם, אבל התרבות היהודית שונה בכל מקום. כאמא אני רוצה לשמח את הילד שלי אבל גם ללמד אותו בדרך הטובה ביותר שאנחנו שייכים לתרבות מסוימת שחייבים לשמר. במילים אחרות, ילדה יקרה שלי, אמא ואבא אוהבים אותך יותר מכל, ואוהבים גם יהדות, חיים יהדות, ישראל היא חלק בלתי נפרד מהזהות שלנו, אנחנו רק חיים בזמן הנכון, אבל במקום הלא נכון. כאמא אני רוצה שתדעי מי זה רון ארד,איך הדמוקרטיה התנפצה לישראלים בפנים בנובמבר 95  ולמה בעברית מודרנית משתמשים בביטוי מלח הארץ. כאמא שלך  אני רוצה שתדעי שאחינועם היתה אשתו של דוד המלך שמלך על ממלכת ישראל המאוחדת!

הולכת לקרוא שוב את גוד נייט איזראל,

אמא של נונו


תגיות:, , , , , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!