רק ארבע שעות מתל אביב

לימור וארז

על לימור וארז

אנחנו גרים בסך הכל ארבע שעות מתל אביב. כמו הדרך לאילת, אבל במטוס. וביבשת אירופה. בלוג על החיים שיש ואין לנו בברלין מאז ינואר 2013, כשעברנו לכאן עם שני הכלבים שלנו ותינוקת.

משימה בלתי אפשרית: שלום קיטה א'

בארץ זה פשוט: הילד נולד, מחפשים לו גן או משפחתון, רושמים 12 צ'קים + מקדמה, מגיעים ביום המיועד ואחרי יומיים נכנסים לשגרה של פיזור ואיסוף. בגרמניה, לעומת זאת, זה הרבה יותר מורכב. כי למה לא לסבך דברים, אם אפשר?

שלב א'- מציאת מסגרת
כשהגענו לפה גונבה שמועה לאוזניי שיש הרושמים את ילדיהם למסגרות עוד בהריון. גיחכתי בביטול והתעלמתי. בבוא היום, כשהחלטתי לחפש לרומי מסגרת, הבנתי שהגיחוך היה מיותר. וכך מצאתי את עצמי מכתתת  רגלי בשלג ובכפור, מגן לגן, ממשפחתון למשפחתון כדי למצוא את המסגרת המתאימה לילדה שלי. בגן אחד הסאונה היתה לא לרוחי, על אף שחדר המסאז'ים (או כמו שהם קראו לו בתרגום חופשי, חדר הרוגע) לא היה לרוחי. האחר היה הומה מדי, ובשלישי היו 120 ילד שלא מחולקים לקבוצות. נו באמת. לבסוף הגעתי, בעקבות המלצה, אל משפחתון חביב, או כמו שקוראים למשפחתונים בעגה הגרמנית- Tagesmutter. האישה שמנהלת אותו ואחראית לילדים  נראתה לי מקסימה, מאד חמה ולבבית. אז הייתי שם במאי ורשמתי את הקטנה לזמן הפנוי הקרוב ביותר שהיה לה: אוקטובר. הודיתי על מזלי הטוב להמתין רק חמישה חודשים ונפרדנו כידידות.

קלסר המעקב. אין התחשבות בדו שפתיים, סורי

שלב ב'- הבירוקרטיה
הבלאגן האמיתי התחיל באוגוסט. הלכתי שמחה וטובת לבב לjugendamt הקרוב למקום מגוריי כדי לקבל את האישור הנכסף למשפחתון, בעצם רגע, אולי כדאי שתבינו איך הדבר הזה מתנהל פה בירוקרטית. שונאי בירוקרטיה מוזמנים לדלג לפסקה הבאה.  כדי שילד יוכל להכנס לגן או משפחתון בגרמניה הוא צריך לקבל שובר מהעירייה הנקרא kitagutschein. כל המשפחתונים והגנים פה הם בפיקוח ולכן כולם זקוקים לאישור הזה על מנת לקבל את הילד. התשלום, אגב, הוא לא מול הגן או המשפחתון, אלא ישירות לעירייה (ה-bezirk) של הרובע אליו אתם שייכים. ועכשיו לשאלת מליון הדולר: כמה זה עולה? והתשובה המעצבנת היא: זה מורכב ומשתנה. התשלום לגנים פה  מדורג ונקבע על פי ההכנסה לנפש במשק בית, וכמובן מספר השעות הנדרש עבור הילד לגן: כשהמינימום הוא 4-5 שעות והמקסימום הוא 12 שעות ביום. כן, הגנים כאן פתוחים מ6 בבוקר עד 18 בערב. בכל מקרה קנה המידה הוא אחר לגמרי מזה המוכר בארץ הקודש. אם בא לכם לחפור ולדעת כמה משלמים לגן בגרמניה, הכנסו לטבלה הבאה. לשם ההדגמה, משפחה עם שני ילדים שההכנסה הכוללת (ברוטו) שלה היא 60,900 יורו לשנה (כ5000 יורו לחודש) תשלם עבור 9 שעות יומיות 159 יורו לחודש. התשלום הולך ופוחת ככל שיש יותר ילדים. חשוב לציין שהכנסה של 5000 יורו לחודש למשפחה היא הרבה יותר גבוהה מהממוצע בברלין, כך שרוב המשפחות משלמות פחות מזה. התשלום עבור גנים ומשפחתונים הוא רק עד גיל 3, מאחר ומגיל 3 הכל מסופסד על ידי המדינה.
כדי לקבל את הkitagutschein צריך להצטייד בתעודת לידה של הילד (אם נולד בארץ אז בפורמט עברית/אנגלית שאפשר לבקש בקלות ממשרד הפנים), חוזה העסקה או אישור על גובה השכר של ההורה או ההורים ולמלא מראש. את כל הטפסים שניתן להוריד באתר הרשמי של ברלין; חשוב מאד שעל הטפסים יהיו חתומים שני ההורים. מגיעים לפגישה בjugendamt, מוסרים את הטפסים והkitagutschein נשלח באמצעות הדואר.
אלינו הוא הגיע אחרי 3 ימים, אבל בתקופות של עומס לוקח לו יותר זמן ולכן רצוי לעשות את כל התהליך כחודשיים לפני זמן הכניסה לגן. אחרי שהשובר מגיע צריך לחזור (שוב, כן) לjugendamt לשיבוץ בגן/משפחתון הנבחר, פגישה שאורכת כ-10 דקות בסיומה תקבלו טופס לרופא הילדים שלכם שבלי חתימתו שהילד נבדק ונמצא כשיר, בריא ובעיקר מחוסן, לא תוכלו להתחיל את הגן. בנוסף תקבלו גם קלסר אותו תביאו עמכם לגן ובאמצעותו נערך מעקב אחר ההתפתחות הקוגנטיבית והשפתית של הילד שלכם ודף הסבר על ההסתגלות. אבל חכו, זה לפסקה הבאה.

שלב ג'- הולכים לגן
הגיע היום המיוחל ואנחנו שמים פעמינו לגן. כלומר, למשפחתון. הקטנה שמחה וטובת לבב, אמא שלה יותר (11 חודשים בבית+החורף הכי קשה שידעו הגרמנים בעשורים האחרונים, עשו את שלהם). ההסתגלות מתחילה, או כמו שהגרמנים מכנים אותה:  Eingewöhnung. באופן רשמי ההסתגלות אורכת כארבעה שבועות, לעיתים אם מדובר בילד סתגלתן במיוחד יוותרו לכם ואם אתם ממש ברי מזל, זה ייגמר אחרי שבועיים. בדף ההסבר תוכלו לקרוא הכל אודות ההגיון מאחורי הסתגלות כזו. בכל יום עושים צעד נוסף לקראת ההסתגלות של הילד: בימים הראשונים ההורה נמצא עם הילד לאורך כל השהות, כל יום נשארים קצת יותר. אחר כך ההורה הולך וחוזר וכל פעם הילד נשאר זמן רב יותר במעט מבפעם הקודמת, מתחילים מ-20 דקות. נשמע מורט עצבים אבל מרגיש מאד נכון ואפשר לראות שהילד עובר תהליך (וגם ההורה…).

היא רק נראית קטנה, אבל בעצם היא בגילם. ילדים בגן

היא רק נראית קטנה, אבל בעצם היא בגילם

photo-4-(1)

קלוז אפ על זאתי. ההכי יפה

photo-3

רק בגרמניה: שמלות וגרביונים

 

 

 

 

 

 

 

 

אז מה למדת היום בגן?
דברים שלא ידעתי על גנים בגרמניה: שלאכול פרצעל לארוחת בוקר זה לגיטימי, שכל הילדים חייבים לשתות מאותן כוסות בדיוק, שהמילה הראשונה של הילדה שלי בגרמנית תהיה "ניין"- כלומר "לא" (קלאסי הא?), שלשחק בשלג במינוס 5 מעלות זה שגרתי לגמרי ושהילדים בגן צייתנים לגננת בצורה קצת קיצונית. אה וכן, שחליפות מזברה או פוקס – 4 ב-100 – ממש לא מתקבלות בהבנה בגרמניה. הילדות לובשות ג'ינסים וחולצות מושקעות או שמלות וגרביונים, גם בחורף.  Bis Bald!


תגיות:, , , , , , , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!