ה(מ)מלכה ואני

עדי גנתון

על עדי גנתון

נשואה לגיא ואימא של תמר ונמרוד. גרה בלונדון שש שנים ועדיין אומרת "תכף נשוב"...

על גנים ובתי ספר בלונדון ומה שביניהם

ארבע ועשרה ימים. זה הגיל של בתי הבכורה ביום הראשון לבי"ס בלונדון. משימה: מצאו ילד בגיל הזה בגינה (אם אין לכם אחד משלכם), תסתכלו עליו, על הגובה שלו, על רמת האינפנטיליות שלו ודמיינו אותו עכשיו לובש מדי בי"ס, עומד בחצר בטור ילדים ארוך מול המורה ונכנס לבניין שהיה יכול בקלות להיות הוגורטס בהארי פוטר לפי הגודל והמראה… תוסיפו לזה את העובדה שלא יודע מילה באנגלית ואין עוד ישראלים לעזרה… עכשיו, מה שאתם מרגישים? אני הרגשתי פי אלף כי היא גם הייתה הילדה שלי, בכורתי…

נחזור לזה אחר כך.

נושא גנים ובתי ספר באנגליה הוא מורכב. אנסה לפרוש כאן מעט ממה שלמדתי על בשרי, מהידע שצברתי בשש שנים במערכות שונות ובכלל. הרשימה הזאת היא שילוב של מידע מניסיון וחוויות אישיות שלי ולכן לא יודעת לספר למשל על בתי ספר פרטיים ומוסדות חינוך יהודיים.

***

הגענו ללונדון עם ילדה בת שנתיים וחצי ותינוק בן 3 חודשים. כבר בתהליך תכנון המעבר, הבנו שאנחנו מחפשים לילדה (שהיתה רגילה ללכת לגן בארץ) מסגרת ליום מלא. ידענו שהמעבר עבורה לא יהיה פשוט, להוסיף על כך את התוספת למשפחה שערערה את מעמדה האקסקלוסיבי בבית. אז כדי להקל עליה את ההתאקלמות, בחרנו ללכת לגן ישראלי. למזלנו בלונדון, בגלל הקהילה הישראלית הגדולה, יש לא מעט אופציות לגן ישראלי.

מה זה גן ישראלי?

גן בו לפחות חלק מהצוות בו דובר עברית. גן בו חוגגים את כל החגים היהודים ומציינים את כל הימים המיוחדים לישראל (בדרך כלל בנוסף לאלו הנחגגים כאן באנגליה – כך שהילדים לא נשארים זרים למקום בו הם חיים). ומהמעט גנים שאני מכירה, אני יכולה לומר גם שבגן ישראלי יש משהו בגישה לילדים, באווירה שהוא מייצר שעזר גם לנו ההורים להתחבר אליו. משהו מוכר, בייתי ותומך. זו גם מסגרת שמאפשרת להכיר משפחות ישראליות אחרות ולמעשה להתחיל ולבנות את הרשת התומכת שלנו כאן (אני אומר אפילו את המשפחה האלטרנטיבית כאן)

לרגע אחד אינני מתחרטת על ההחלטה ללכת לגן ישראלי ובטוחה שזה עזר לנו מאוד בהתאקלמות כאן כמשפחה. את האנגלית, השפה, אפשר לתפוס אחר כך, סמכתי על כך, סמכתי על בתי וצדקתי.

ארחיק ואומר – הגן עבורנו היה ממש עוגן. את הבחירה בגן עשינו עוד לפני שידענו היכן נגור. כשהתבייתנו על הגן, חיפשנו באזור שלו את הבית שלנו. זה עזר לנו להתפקס אל מול כמות האינפורמציה הלא נגמרת ובמובן מסוים פישט לנו את הדברים.adi school 3

גנים בלונדון – ממתי עד מתי?

הגנים הישראליים בלונדון פועלים במתכונת של ימים מלאים מבוקר (בד"כ 9:00) עד אחה"צ (בד"כ 15:00). לרוב אפשר גם להאריך את השעות אבל ככלל, צריך לקחת בחשבון שהשעות האלו פחות מתאימות לאימהות עובדות במשרה מלאה. השיטה הבריטית לעומת זאת, מאפשרת להורים לבחור בין יום מלא (ואז הוא ממש מתחיל מוקדם ומסתיים בשש בערב) לחצאי ימים (סשן בוקר או סשן אחה"צ) וגם בין שבוע מלא לימים בודדים בשבוע.

ישנם בתי ספר שמנהלים במתחם שלהם גן לגילאי 3-4 (nursery). בשונה מגנים פרטיים, זהו גן שלא עולה כסף או עולה ממש מעט בהשוואה. חלק מהגנים האלו פועלים במתכונת חלקית בלבד – 3 שעות בבוקר וחלקם לפי שעות ביה"ס. כשנמרוד גדל, ותמר כבר למדה בבי"ס, רשמתי אותו לגן של ביה"ס. זה היה נוח מבחינה לוגיסטית וחסך לנו כמה מאות פאונדים בחודש ולמרות שמדובר בגן גדול (39 ילדים) הרגשתי שבגיל 4 נמרוד יוכל להשתלב בו טוב.

אז איך יודעים מה לבחור?

כאן המקום לעשות הפסקה קטנה ולספר על אופסטד (Ofsted). זהו גוף ממשלתי בלתי תלוי שמנטר ומפקח על מוסדות חינוך החל מגנים ומשפחתונים ועד לבתי ספר גבוהים. על פי קריטריונים קבועים, אחת לכמה שנים עורכים בדיקה לכל מוסד חינוכי ומפרסמים דו"ח ציבורי המפרט על בית הספר החל ממאפיינים דמוגרפיים, יכולות לימודיות והישגים של תלמידים וכלה ברמות עמידה בסטנדרטים. הפיקוח הזה, מעבר לכך שהוא מעודד מוסדות חינוך להצטיין ולהשתפר, הוא כלי טוב כדי להבין ולהכיר את הגן או ביה"ס.

באותה נשימה אומר שהבריטים איך לומר בעדינות קצת אנאליים כשזה מגיע לעמידה בסטנדרטים וה by the book  אצלם הוא בגדר ערך עליון לכן, למרות שכדאי להשתמש בכלי הזה, חשוב גם לקחת אותו בעירבון מוגבל כי לי חשוב יותר שהילדה שלי מאושרת היכן שתהיה יותר מאשר אם הגובה של הידיות בגן עומד בתקנים… (גם זה חשוב אבל על זה אתפשר ואסמוך על שיקול דעתי יותר)

שלום כיתה א'- עוברים לבי"ס

סיימתם את הגן וצריכים לחשוב הלאה על בית ספר… אז ככה:

זוכרים את הילדה בת הארבע עם המדי בי"ס וזה? אז כן, מערכת החינוך הפורמלית מתחילה באנגליה בגיל חמש, כלומר בשנה אשר במהלכה הילד יחגוג יומולדת חמש (בין ספטמבר בשנה אחת לאוגוסט שנה אחר כך). וכך, תמר שנולדה בסוף אוגוסט מצאה את עצמה בגיל ארבע וכמה ימים כבר בבי"ס בספטמבר.

adi school 4-001

הרשמה לבי"ס

ההרשמה לבתי הספר היסודיים נעשית בשנה שלפני והיא מתנהלת מול הבוראו (המחוז) בו אתם מתגוררים. שיטת ההשמה בבתי הספר הציבוריים כאן (state schools) היא גיאוגרפית. לכל בית ספר יש catchment area שנקבע על פי גודל בית הספר (כמה כיתות בשכבה) וביקוש. ככל שהביקוש גבוה יותר כך יצטמצם איזור ההשמה. רדיוס האזורים האלו מתפרסם כל שנה ואפשר להעריך את סיכויי הקבלה בהתאם למקום המגורים.

השיטה גורמת להרבה משפחות לעבור דירה בזמנים הקריטיים לאזורים היותר מבוקשים. ובכל זאת ישנם בתי ספר שהם כל כך מבוקשים שלא אתפלא אם יתברר שאלו שהצליחו להכניס את הילדים שלהם לשם, גרים במרתף ביה"ס… באותו הקשר, כמו שאצלנו הגן קבע לנו את מקום המגורים, כך ממליצה למי שמגיע עם ילדי בי"ס לברר תחילה על בתי הספר, להתמקד בכמה רלוונטיים ועל סמך זה לבצע את חיפוש הבית.

בהרשמה ההורים נדרשים לכתוב בסדר עדיפות כמה בתי ספר רלוונטיים. כל בתי הספר עורכים סיורים מקדימים להורים להתרשמות מקרוב. ממליצה לברר מתי נערכים סיורים כאלו וללכת לראות, לשאול שאלות וכו'.

אמרתי שיטה גיאוגרפית? זה לא הכל – לפני כתובת המגורים ניתנת עדיפות לאחים ואחיות של תלמידים קיימים. כך שאם יש כבר ילד אחד בבי"ס, גם אם בינתיים עברתם לשכונה אחרת רחוקה יותר, לילד השני שלכם תינתן עדיפות על פני ילד שגר קרוב.

ממתי עד מתי?

בתי הספר היסודיים כאן בנויים ליום לימודים ארוך שמתחיל בדרך כלל לקראת 9:00 בבוקר ומסתיים בערך ב 15:30. ארוחת צהריים בד"כ מסופקת על ידי בית הספר אבל אפשר גם לשלוח את הילד עם ארוחה מהבית.

השנה הראשונה בבי"ס נקראת reception year. אולי היא לא נספרת כמו בהמשך year 1, year 2, year 3 וכך הלאה, אבל מבחינת החוויה של תמר והחוויה שלנו כהורים היא לא הייתה שונה מהשנים הבאות. הילדים לומדים, יש יעדים והם חלק בלתי נפרד מבית הספר והפעילות בו (אולי יש יותר זמן ל"סתם" משחקים).

ישנם בתי ספר שמחולקים לשתי חטיבות – צעירה (ריספשיין עד שנה שניה) וג'וניור (שנה שלישית עד שישית). אז כל חטיבה מתנהלת עצמאית עם צוות מורים נפרד ופעילויות נפרדות.

adi33שפה – עניין של זמן

האינטרנשיונליות של לונדון היא מדהימה לדעתי מהרבה בחינות. כשתמר החלה בי"ס, יחד איתה בכיתה היו ילדים מכ 17 מדינות שונות. כל בוקר, כשהורים מביאים את הילדים לבית הספר, אפשר לחוות את זה בעוצמה של צבעים ובליל של שפות. גם הילדים עצמם חווים את זה יומיום באינטראקציות בין תרבויות ושפות, בפעילויות ומפגשים יזומים של בית הספר בין מנהגים, מאכלים, מסורות וחגים של דתות שונות וזה מקסים! זאת חוויה מהסוג שנשאר איתך לכל החיים ואני מאמינה שאין דרך טובה יותר ללמד את הילדים על סובלנות, שונות וקבלת האחר.

בצד הפרקטי יותר, בתי הספר ערוכים לילדים שמגיעים עם שפות שונות ונותנים מענה ועזרה כשצריך עם האנגלית. לתמר, זה היה המפגש הראשון עם מסגרת אנגלית. היא הייתה בגן ישראלי ומכיוון שבבית דיברנו עברית, מלבד טלוויזיה ופה ושם אנגלית לא הייתה בשימוש. למרות זאת, החוויה האישית שלנו הייתה חיובית. מהר מאוד היא גילתה שהיא מבינה יותר ממה שחשבה, היא הצליחה לתקשר ואחרי כמה חודשים (כן, לא יותר) היא כבר שלטה בשפה בלי בעיה. אני בטוחה שמאוד עזרה העובדה שהייתה הישראלית היחידה וזה הכריח אותה להתמודד. ולמרות החששות (והיו הרבה) שלב ההתאקלמות עבר בהצלחה (לא אומר שלא היו דמעות וקושי גם שלה ובעיקר שלי אבל תמיד בהסתכלות לאחור הכל נראה קצת יותר וורוד)

***

ממרומי year 4, אני יכולה להגיד שהחוויה שלנו עם בתי הספר כאן (התחלנו באחד ועברנו לאחר כשעברנו דירה), היא מאוד טובה. עד עכשיו יש לנו תחושה שהם מקנים לילדים שלנו מה שהיינו רוצים הן מבחינה לימודית והן מבחינות אחרות כמו הרחבת הידע הכללי, הכרת תרבויות ודתות שונות והקניית ערכי חברות, סובלנות וקבלת האחר. 'עד עכשיו', אני אומרת כי לקראת שנה הבאה הכיסא מתחמם, הלימודים אמורים להיות אינטנסיביים יותר ובית הספר צריך להוכיח את עצמו בהכנת בתלמידים למעבר לתיכון בסוף שנה 6… שזה, דרך אגב, סיפור אחר, מאוד מורכב ומעורר שאלות.

מבטיחה לעדכן כשנגיע לשם…

קישורים:

אתר אופסטד – http://www.ofsted.gov.uk/

כתבה מ-2008 מעלונדון על גנים ישראליים (לא מעודכנת – יש גנים שכבר לא קיימים ויש כאלו שצמחו, גדלו ועברו מקום, אבל נותנת תמונה כללית) – http://www.alondon.net/index.php?action=art&id=2190&lang=he_IL


תגיות:, , , , , , , , , , , , , ,31 תגובות ל - “על גנים ובתי ספר בלונדון ומה שביניהם”

 1. הגר איציקזון
  הגר #

  היי עדי,
  אשמח ליצור קשר בשדי לקבל קצת שמות ו/או אתרים של גנים ישראליים בלונדון. לפחות לשנה הראשונה זה מה שאנחנו רוצים…
  תודה,
  הגר

  30 ביוני 2013 ב - 9:12 הגב
  • עדי גנתון
   עדי גנתון #

   הי הגר,
   אשמח לעזור אם אוכל. אצור איתך קשר באימייל.

   עדי

   30 ביוני 2013 ב - 11:45 הגב
  • רעות #

   היי עדי, אני גננת בארץ במשרד החינוך ואנו שוקלים להגר ללנדון.
   אני מחפשת רשימה של גנים ישראליים גם לחפש לבן שלי שיהיה בן שנה וגם לעבודה בשבילי.
   אשמח לעזרה.

   10 באפריל 2015 ב - 21:42 הגב
 2. יעל #

  שלום אשמח לקבל עוד פרטים על גנים לילדי בן השלוש.
  תודה

  8 בספטמבר 2013 ב - 23:10 הגב
 3. אבי #

  היי ,

  אני שוקל מעבר ללונדון בעקבות הצעת עבודה והייתי שמח אם תוכלי לחזור אליי בכדי ללמוד קצת יותר על המעבר והמחייה…

  תודה !

  13 בנובמבר 2013 ב - 22:08 הגב
  • עדי גנתון
   עדי #

   הי אבי. שלחתי אליך אימייל.

   14 בנובמבר 2013 ב - 9:48 הגב
 4. אלה #

  הי עדי, תודה על הפוסט.
  אני ובעלי שוקלים לעבור ללונדון – עם תינוק (כרגע בן 3 חודשים). הייתי שמחה אם היית יכולה להמליץ לי על גנים בצפון לונדון (עדיפות לישראלים) לקטנטנים ממש, ואם ידועים לך פחות או יותר המחירים, אשמח.
  תודה רבה 🙂

  21 במאי 2014 ב - 0:00 הגב
 5. ציבי #

  עדי שלום,

  אנחנו זוג הורים ושני ילדים בוגרים וחמודים (14,16) ורוצים לעשות שנה בלונדון לפני שהם פורחים מהקן.
  נוכל בבקשה להתייעץ אתך במייל?

  תודה

  8 באוגוסט 2014 ב - 1:52 הגב
 6. גבי #

  ציבי שלום,

  אנחנו שוקלים מעבר בקיץ הקרוב ולנו שלושה ילדים (15, 9, 5). אם יש לך מידע לשתף או מקורות אשמח לשמוע.

  תודה,
  גבי

  1 בנובמבר 2014 ב - 16:08 הגב
 7. ליה #

  שלום,
  תודה על המידע היעיל . האם אוכל ליצור איתך קשר ישיר במייל? יש לי המון שאלות, בעלי מתחיל תפקיד בלונדון בעוד חודשיים ואנחנו נצטרף אליו בהמשך. יש לנו ארבעה ילדים מגיל 3-10 ולכן נושא החינוך הכי דחוף לנו.

  מקווה שהבלוג עדיין פעיל…..

  3 בנובמבר 2014 ב - 15:33 הגב
 8. מיכל #

  שלום עדי וכל העונים,
  תודה על המידע. גם אנחנו מתחילים תהליך של מעבר בקיץ ונחרדים לגלות שההרשמה לבתי הספר כבר מסתיימת ועוד אין לנו קצה חוט לגבי איך להתחיל. יש לנו ארבעה ילדים בגילאים 6-15 ואנחנו אובדי עצות, ונשמח לשוחח, לשתף ולהעזר במשפחות במצב דומה .
  גם אני מקווה שהבלוג עדיין פעיל…..

  13 בנובמבר 2014 ב - 20:27 הגב
  • עדי גנתון
   עדי #

   הי מיכל,
   שולחת אימייל.
   עדי.

   15 בנובמבר 2014 ב - 22:22 הגב
 9. לירון #

  הי עדי,

  אנחנו מתכננים לעבור ללונדון בקיץ עם ילדה שתהיה בת שלוש וחצי.
  האם תוכלי לשלוח בבקשה למייל המלצות לבתי ספר יהודיים טובים?
  ואיך יודעים האם רחוב המגורים נמצא באזור הקליטה של בית הספר?

  תודה רבה

  24 בנובמבר 2014 ב - 10:32 הגב
 10. ענבל #

  היי עדי,
  יש לי מספר שאלות לגבי יוקר המחיה ובנוסף בנושא בתי ספר.
  לילדה בת 7, וילד בן 5.
  אני אשמח לשמוע ממך במייל חוזר.
  תודה

  26 בנובמבר 2014 ב - 22:54 הגב
 11. גיא #

  תודה רבה על האינפורמציה , בהחלט לקחתי שתשומת ליבי והחלטתי שאני מעוניין בגן שיש בו מטפלת דוברת עברית (יש לי בת בגיל שנה וחצי ואנחנו בחודש הבא מגיעים)
  אשמח אם מישהו יוכל להכווין אותי איפה לחפש את שמות הגנים היהודיים – ישראלים למחצה?

  3 בדצמבר 2014 ב - 9:40 הגב
 12. רוזי #

  שלום,
  תודה על המידע . האם אוכל ליצור איתך קשר ישיר במייל? יש לי המון שאלות במיוחד על נושא החינוך שכרגע הכי דחוף לנו.
  תודה רבה
  רוזי

  26 בינואר 2015 ב - 23:55 הגב
  • עדי גנתון
   עדי #

   הי רוזי,
   שלחתי לך אימייל.
   עדי.

   29 בינואר 2015 ב - 21:05 הגב
 13. זהבה #

  היי עדי,
  הבלוג שלך נפל לי כמו מתנה משמים…בעלי קיבל הצעת עבודה בלונדון, המעבר (אם נחליט לבצע אותו) יהיה לשנת הלימודים הבאה.
  וההתלבטות העיקרית שלנו כרגע היא בת ה 17 שתעלה בשנה הבאה ל יב'. אני לא מצליחה להבין אם יהיה לה בכלל טעם ללכת לבית הספר והמערכת קצת לא מובנת לנו מבחינת "מבחני בגרות" וכו.
  אני יודעת שיש לך ילדים צעירים אבל אם יש לך ידע כלשהו בנושא זה יעזור מאוד.
  תודה!

  29 בינואר 2015 ב - 20:16 הגב
  • עדי גנתון
   עדי #

   הי זהבה
   שלחתי לך אימייל פרטי

   עדי.

   29 בינואר 2015 ב - 21:05 הגב
 14. לימור #

  שלום עדי,
  מה שלומך???
  איתרתי אותך על מנת להזמינך למפגש מחזור של בית ספר צהלה ב-14.5
  האם את מעוניינת להצטרף לקבוצת הוואטס אפ
  מקווה שאת בטוב
  לימור דהן (ברוך לשעבר)

  27 במרץ 2015 ב - 11:20 הגב
 15. היי עדי,
  אני חיה בלונדון כבר 15 שנים.
  בעלי אנגלי ביותר ואני מוצאת שקשה לי לדבר עם בני הבכור עברית .
  את מכירה אולי פעילויות או מפגשים של הורים וילדים בעברית? אשמח לשמוע, תודה.

  13 במאי 2015 ב - 2:14 הגב
  • עדי גנתון
   עדי #

   הי הדר,
   מסגרת ישראלית נהדרת ובעברית היא הצופים. יש המון פעילויות לכל המשפחה גם במהלך שנת הפעילות.
   את יכולה לגם לנסות את הסאנדי סקול.

   15 במאי 2015 ב - 12:56 הגב
 16. ליהי #

  היי עדי
  שמי ליהי, אני חושבת לעבור עם הבן שלי ללונדון. הוא כרגע התחיל כיתה ב'. אשמח לשאול אותך כמה שאלות בפרטי.

  13 בספטמבר 2015 ב - 14:18 הגב
 17. עינבל #

  שלום עדי,
  יש לי שלושה ילדים (9,7,3) ואנו אמורים לעבור לקיימבריג' בתחילת הקיץ הקרוב. הבנתי מהכתוב שאת חיה בלונדון, ובכל זאת אשמח לפנות אליך בפרטי עם מס' שאלות, בהנחה שהבלוג שלך עדין פעיל. הדברים שכתבת בהחלט סייעו לי ואשמח לשמוע ממך עוד. כרגע אני מגששת את דרכי באפלה מוחלטת.
  בתודה מראש,
  עינבל

  21 בדצמבר 2015 ב - 14:23 הגב
 18. חן #

  היי עדי,

  אנחנו לפני מעבר ללונדון בעקבות רילוקיישן. אשמח להתייעץ איתך על מסגרת לבן שלי בן ה-3 בפרטי.

  תודה מראש,
  חן

  16 ביולי 2016 ב - 9:57 הגב
 19. איילה #

  הי,
  אני מורה במשרד החינוך( 50% משרה) , בעלת גן פרטי רוצה לעבור ללונדון עם ילד בן 14.
  אשמח לעבוד בגן ילדים ישראלי. איך אפשר לקבל יותר פרטים.

  20 בספטמבר 2016 ב - 14:17 הגב
  • מערכת אתר brb #

   איילה, ממליצה ליצור קשר עם הקהילה היהודית בלודון או בערים גדולות אחרות באנגליה. אם יהיו משרות פנויות, הם בוודאי ישמחו לעזור

   20 בספטמבר 2016 ב - 15:15 הגב
 20. הילה #

  הי עדי, אם אפשרי ליצור איתך קשר מיילי לגבי ביקור לימודי בלונדון אשמח. תודה רבה!

  8 בנובמבר 2016 ב - 19:50 הגב
 21. שירי #

  הי עדי,
  אנחנו משפחה עם 2 ילדים ושוקלים מעבר ללונדון, אך תוהים לגבי עלויות המחייה ואיך מסתדרים.. (הבנו שהמשכורות בהייטק נמוכות יחסית לישראל לעומת המחייה היקרה).
  האם נוכל להתייעץ איתך לגבי מעבר ללונדון? נשמח אם תחזרי אלי למייל.

  תודה!

  2 בדצמבר 2016 ב - 9:13 הגב
 22. שני #

  היי עדי,

  אודה לך אם תוכלי ליצור איתי קשר, אשמח להתייעץ איתך לגביי בתי ספר בלונדון.

  תודה רבה מראש

  11 בספטמבר 2017 ב - 13:04 הגב
 23. ליזה #

  הי עדי

  ממש צריכה את עזרתך אנחנו עם 2 ילדים בת 5 ובן שנה עוברים ללונדון אין לנו מושג ממה להתחיל בנוגע לגנים ובתי ספר
  השמח לעזרתך
  [email protected]

  11 בנובמבר 2017 ב - 21:00 הגב

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!