הטור של גילי אגר- טיפול קרוב

גילי אגר

על גילי אגר

גילי אגר היא פסיכולוגית קלינית, המקימה ומהנהלת של טיפול קרוב- פסיכולוגים ומטפלים בשיחות וידאו לישראלים בעולם, המיזם הראשון שנותן טיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי והדרכת הורים בהתאמה אישית לישראלים ברילוקיישן. ליצירת קשר: [email protected]

רילוקיישן – תלות או עצמאות?

אחד הדברים שאני אוהבת בחגים יהודים, הוא היכולת להתייחס לחג כמשל לתהליכים פנימיים שאנו עוברים עם עצמנו ועם האחר. זה מאפשר לי לחשוב פחות על כמה ולמה עומדים עלינו לכלותינו ולהתבונן יותר ביציאות המצריים האישיות שלי.

בחגים לאומיים (שאינם דתיים), הרובד הזה חסר לי  והוא חסר במיוחד ביום העצמאות, שיכול לטמון בחובו הרבה משמעויות אישיות לכל אחד מאיתנו.

מרגע הוולדנו ועד ליומנו האחרון, אנו נעים על ציר של תלות-עצמאות ובכל שלב בחיינו, גם אם נראה לנו שאנו בקצה אחד של הציר – הרי שמתקיים בנו באותו הזמן גם הקצה השני. תינוק לדוגמא, תלוי לחלוטין בהוריו לצורך הזנה והגנה, אך מקפיד לשמור על עצמאות מלאה בכל הקשור לשעות השינה שלו… פעוט רוצה להיות עצמאי ולעשות הכל לבד, אבל כשמקבל מכה רץ לבקש נשיקה מאמא. מתבגר צריך לתפוס את הוריו כמעצבנים ולהתעקש לחזור מאוחר מהשעה שבקשו כדי להתאמן על תחושות של אוטונומיה ועצמאות. מצד שני, אותו מתבגר מרדן יכול לפרוץ בבכי אם מרגיש שהוריו מזלזלים בו. מרדן ככל שיהיה, הוא תלוי נפשית בהערכתם ואהבתם אליו.

ומה קורה לנו, הבוגרים?

את יכולתנו להיות עצמאים השגנו בעמל רב, וזו כמובן יכולת שאנחנו מפתחים כל הזמן, כי הנסיבות משנות אותה ואותנו.

יציאה לרילוקיישן היא אחת מחוויות החיים שמערבות את ציר התלות – עצמאות יותר מכל חוויה אחרת בחיי האדם הבוגר.

cs3לזמן מה בתחילת החיים בארץ אחרת, אנו חוזרים להיות התינוק שאינו מתמצא בעולם. הכל זר, השפה לא ברורה, הטמפרטורה אחרת. כמו תינוק שעובר בבכי מוצדק מהרחם המוכר אל עולם שמתקיף את כל חושיו, כך גם אנו חשים כששומטים לנו את האדמה הישראלית המוכרת מתחת לרגלינו: תלויים וחסרי אונים.

המפגש עם תחושות של תלות וחוסר אונים, נחשב בעולם המערבי כתקלה בלתי רצויה שצריך לפתור במהרה. גישה זו לא מאפשרת לנו לתת לתהליך ההסתגלות הטבעי להתרחש בקצב הנחוץ לו. פעמים רבות מטופלים שעברו לחו"ל מספרים לנו שהם מרגישים "טיפשים". הם כועסים על עצמם שעברו "כבר" חודשיים והם עדיין לא מתמצאים בשכונה שלהם, מתוסכלים כשצריכים לבקש עזרה בהתנהלות מול הרשויות. אי הנוחות הזו מובנת, וזה טבעי לרצות ולהשיב לעצמנו את ההתמצאות והשליטה, אבל אם אתם נמצאים במצב שכזה, יהיה לכם קל וטוב יותר אם תנסו לאפשר לעצמכם את תקופת ההסתגלות הזו מבלי להרגיש אשמים ומבלי לכעוס על עצמכם. המוח שלנו הוא איבר מתוחכם ששומר עלינו מפני שינויים מהירים מדי. דמיינו לעצמכם שברגע שהייתם נוחתים על אדמת יפן, הייתם מתחילים לדבר ביפנית ולקיים טקס תה. מי הייתם אז? מה היה קורה לזהות שלכם? להדרגתיות בתהליך ההסתגלות יש תפקיד משמעותי בשמירה על תחושת הרציפות הפנימית שלנו. תנו לעצמכם את המרחב לעבור מתלות לעצמאות בנחת ובלי שיפוטיות.

החדשות הטובות הן, שכאשר תמה תקופת ההסתגלות (שנמשכת אצל כל אחד פרק זמן אחר), הרילוקיישן הוא הזדמנות יוצאת דופן לחוות עצמאות במלוא מובן המילה! לאט לאט הבלבול הופך להיכרות, הצורך להיעזר פוחת, ואתם מוצאים את עצמכם חיים את חייכם ללא צורך בתיווך של אדם מקומי, אך מעבר לכך – אתם חיים את חייכם עם פחות יכולת להיעזר ולהיות תלויים גם כשאתם חפצים בכך. ההורים נמצאים הרחק, החברים לא תמיד זמינים לשוחח, אין בת דודה שתעשה בייביסיטר כשהמטפלת מבריזה. זה קשה ומאתגר אבל בסופו של דבר ניתנת לכם הזדמנות עוצמתית ויחידה במינה להיווכח שאתם יותר מסוגלים ממה שחשבתם, לפגוש באופן יוצא דופן את עצמאותכם, ולצאת איתה לטיול בשדרה החמישית, בגני וורסאי או לאורך התמזה.

חג עצמאות שמח!

 

 

 


תגיות:, , , , , , , , ,עדיין אין תגובות

השאירו תגובה

אהבתם? עשו לנו לייק!